Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Size Uygun Olan Dansı Nasıl Seçeceksiniz? – Hangi Dans Size Göre?

Dans Etmek İsteyenler Ancak Hangi Dansı Seçeceğine Karar Veremeyenler İçin Bir Rehber!

Dans kursuna başlamak istiyor ancak hangi dansla başlayacağınıza karar veremiyor musunuz? Hangi dansı seçmeliyim diyor ancak dans seçimi yapamıyor musunuz? Hangi dans türü bana göre diye düşünenlerdenseniz; sevdiğiniz müzikler, sevdiğiniz bir tarz, eğlence anlayışınız, arkadaş ortamınız, günlük aktiviteleriniz, yeme içme alışkanlıklarınız bile seçmeniz gereken dans türü hakkında bilgi verir.

Dans seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli ya da hangi dans bana uygun diye düşünenlere yol gösterecek birkaç püf nokta veriyoruz! Sizler için, dans seçimi yaparken işinizi kolaylaştıracak ve mutlu olacağınız dans dersleri almanızı sağlayacak dans seçimi önerileri:

Dinlediğiniz Müzikler

Sevdiğiniz müzikler dans seçimi sırasında size yardımcı olacak ilk kriterler arasında. Blues, jazz gibi müzikleri dinliyorsanız Swing, Rockn’ Roll dinliyorsanız yine aynı isimli Rockn’ Roll dansını, klasik müzikler dinliyorsanız Vals, hareketli müzikler hoşunuza gidiyorsa Salsa ve Samba yapabilirsiniz. Eğer R&B ve Rap gibi müzik türlerine ilginiz varsa Hip Hop’ı tercih edebilir ya da son dönemin en çok tercih edilen müzik türü K-pop ile K-pop danslarını öğrenebilirsiniz. Hangi dansı seçmeliyim sorunuza böylece yanıt bulabilirsiniz.

Yetenekleriniz

Hiç dans etmeyen biri ile dans etmeye yeteneği olan kişiler bir değildir elbette. İlk defa dans edecek biri Tango ya da Bachata yaparken zorlanabilir. Ancak evde, düğünlerde, arkadaş ortamlarında, bar ve kulüplerde dans eden ve yeteneğinin farkında olan kişiler dans seçimi sırasında daha rahat olacaklardır. Dans etmeye yeni başlayanlar olarak yeteneklerinizi geliştirebilecek uygun bir dans kursu ile siz de dans edebilir, yeteneklerinizi geliştirdikçe daha zor figürlü dans türlerini deneyebilirsiniz. Dans seçmek yetenekler göz önüne alındığında daha kolaydır.

Özel Bir Merakınız?

Hangi dansı seçmeliyim diye düşünenler merak ettikleri dansı öğrenebilirler. Siz de özel olarak merak ettiğiniz bir dansı kursunuza sorarak sizin için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Biliyorsunuz ki her dans her yaşa ve vücuda uygun olmayabilir. Dans seçimi yaparken bu durumu da göz önünde bulundurun tabi. 

Amatör Mü Profesyonel Mi?

Hobi olarak dans edecekseniz eğitiminizi belirli bir süre sonunda kesmeniz gerecek. Ancak profesyonel anlamda dans etmek istiyorsanız hayatınızı dans kariyerinize göre planlamalısınız. Örneğin; çocuğunuzun balede profesyonelleşmesini istiyorsanız küçük yaşta kurs kaydını yaptırarak hayatını bu alanda şekillendirmesini sağlamalısınız. Dans seçerken dikkat edilecekler listenizde hangi amaçla dans seçmek istediğinizi de belirtin ve eğitim planınızı bu kritere göre düzenleyin.

Partneriniz Var Mı Yok Mu?

Dans seçimi yaparken partnerli ya da partnersiz olup olmayacağınız da önemli. Örneğin; tangoyu tanımadığınız biriyle yapmayı hoş karşılamayabilirsiniz. Aynı zamanda herkes ile beklediğiniz fiziksel uyumu yakalamayabilirsiniz. Partneriniz varsa eşli dansları tercih etmeniz daha kolay olacaktır; eğer partneriniz yoksa ve tanımadığınız biri ile eşli dansları sergilemekten çekinmezseniz yine eşli dansları öğrenebilirsiniz. Ancak aksi durumlarda, dans seçerken sizin için en uygun dans türleri grup ve bireysel danslar olacaktır. 

Yaş ve Cinsiyet Önemli

Aslında dans herkes içindir fakat belirli yaş aralıklarında bedenimizin imkanları istediğimiz gibi olmayabilir. Küçük hanımlar genelde bale, erkekler ise zeybek gibi türleri seçerler. 60 yaşında birinin bale yapamayacağı gibi 4 yaşında biri de hip hop yapamayabilir. Dolayısıyla 15 – 25 yaşlarında iseniz Hip Hop, Disco Dance, Break Dance gibi hareketli türler, 4 – 11 yaş aralığına bale, her yaşa ve cinsiyete de Latin danslarını öneriyoruz. Hangi dans bana göre diye düşünüyorsanız, dans seçimi yaparken yaş ve cinsiyeti öncelikli olarak değerlendirmelisiniz. Her dans türünün figürü her yaşın yapabileceği hareketler olmadığından, dans sırasında geçirilebilecek kazalara da böylede önceden önlem almış olursunuz.

Sağlığınız Elverişli Mi?

Eğer büyük bir sağlık probleminiz yoksa, yakın zamanda sakatlık ve ameliyat geçirmediyseniz, doktorunuz da onay veriyorsa istediğiniz dansı yapabilirsiniz. Aksi durumlarda ise eğitmeninizle kolay bir dans üzerine yoğunlaşmalısınız. Dans seçimi yaparken dikkat edilecekler arasında en önemlisi bu. Dans ve sağlık birbirini tamamlayan iki unsur iken kendinizi riske atarak yeniden sağlığınızı kaybetmeyin!

Vazgeçmeyecekseniz

“Hangi dans türü bana uygun” diyorsanız size “vazgeçmeyeceğiniz” bir dans diyoruz! Dans seçiminizi yaparken vazgeçmeyeceğiniz, yarıda bırakmayacağınız bir türde karar kılmalısınız. Zor diyerek 1 ay sonra bırakacağınız bir kurs maddi açıdan da sizi zarar uğratır.

Ayrıca dans seçimi yaparken:

  • Esnekliğinize ve çevikliğinize göre Swing’i seçebilirsiniz.
  • Hareketli ritimlerden hoşlanıyorsanız Cha Cha Cha tam size göre.
  • Rahatlığı ve doğallığı seviyorsanız Hip Hop ve Break Dance yapabilirsiniz.
  • Ege ezgilerini ve kültürünü seviyorsanız Zeybek yapabilirsiniz.
  • Kıvraklığınıza güveniyorsanız Oryantal yapabilirsiniz.

Dans seçimi için tamamen beğenilerinize ve ilgi alanlarınıza göre hareket etmenizi önerirken kursunuzun da size seçtiğiniz dansın eğitimini en iyi şekilde vereceğinden emin olmalısınız. Sevdiğiniz danstan soğumamanız için kurs seçimi çok önemli!

Hangi dansı seçmeliyim ya da dans seçerken dikkat edilecekler neler sorularınıza hala yanıt bulamadıysanız size en yakın dans kursunu arayabilirsiniz. Dans dersleri hakkında bilgi alarak dilediğiniz dansı seçebilirsiniz. Size uygun bir dansı seçerek harekete geçebilir, keyifli vakitler geçirirken öğrenebilirsiniz!

Ayrıcalıklı Bir Hobi Edinin

dinlediğiniz müzik türüne, sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz dans stiline en uygun dans dersini mi arıyorsunuz? İlgilendiğiniz dans tekniklerini en detaylı ve kaliteli biçimde öğrenebileceğiniz dans dersleri için Dans Akademi’yi tercih edin! 

Salsa, Tango, Bachata, Meregue gibi Latin danslarından rumba, Valsa, Samba gibi salon danslarına; Zeybek, Kafkas, Horon gibi halk oyunlarından Zumba, Pilates eğitimleri, Yoga gibi sportif danslara kadar Türkiye’nin en kapsamlı dans eğitimlerini veren dans okulu Dans Akademi olarak geleceğe başarılı dansçılar yetiştirirken, insanların günlük hayatlarının telaşı arasında hobilerinden keyif almalarını sağlıyor ve bundan gurur duyuyoruz!

[widget-223]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46