Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Uzmanlar Öneriyor! Dans Etmek Ömrü Uzatıyor!

Dans Etmek Yalnızca eğlenceli Bir Aktivite Sanıyorsanız, Yanılıyorsunuz!

Dans etmek ömrü uzatıyor biliyor musunuz? Düzenli dans etmenin yararları saymakla bitmiyor. Dans ve sağlık hep bir arada. Günlük hayatın koşturmacası, yetiştirilmesi gereken işler ve ödevler, çocukların okulları, trafik çilesi ve tüm bunların stresi ömrümüzü kısaltırken bu duruma savaş açan biri var: Dans!

Uzmanlar; dans etmek, resim yapmak, kitap okumak gibi hobilerin ya da spor aktivitelerinin ömrümüzü uzattığı konusunda hemfikirler. Sıkıcı, rutin ve yorucu hayatımızdan bizi bir süre olsa da uzaklaştıran bu hobilerin ruhsal ve fiziksel açıdan bizlere yararı tahminimizden daha fazla. Kaygı, stres ve yorgunluk her ne kadar depresyona göz kırpsa da tüm bu sıkıntılardan uzaklaşmamızı sağlayan hobiler var. Bunlardan en önemlisi de dans. Dans etmek moralimizi yüksek tutan ve bizi mutlu eden en önemli silah.

Dans etmenin faydaları bunlarla kalmıyor elbette dans etmek ve sağlık kavramları bir araya geldiğinde bize huzurlu ve hastalıklara dirençli bir beden sunuyor. Dans etmek ömrü uzatıyor evet ama dans etmenin yararları sadece bu kadar mı, değil. Dans etmenin faydaları: 

  • Yeteneklerinizi fark etmenizi sağlayacak.
  • Esnekliğinizi arttıracak.
  • Çeviklik kazandıracak.
  • Koordinasyonunuzu geliştirecek.
  • Sinir sisteminizi güçlendirecek.
  • Güçlü bir kalbe sahip olmanızı sağlayacak.
  • Salgıladığınız endorfinin miktarını arttıracak.
  • Hormonlarınızın dengeli dağılmasını sağlayacak

Psikolojik açıdan da ömrünüzü azaltan stres, yorgunluk ve kaygı gibi rahatsızlıkların önüne geçen dans; sağlıklı ve mutlu bir hayatın kapılarını aralayacak. Dans ve sağlık hep bir arada olacak.

Kalbiniz Güçlenecek!

Dans etmenin yararları arasında kalbinizin güçlenmesi ilk sırada yer alıyor. Güçlü bir kalp de ömrünüzü uzatıyor. Çünkü kalbiniz güçlendikçe beyninize ve vücudunuza kan pompalama kapasitesi artıyor. Vücudunuz kendini yenileme fırsatı bulduğu için hastalıklara yakalanma riski de azalıyor. Özellikle yetişkinlerde dans etmenin yararları daha net bir şekilde gözlemleniyor. Vücudun direncini toplaması ve güçlenmesi daha hızlı oluyor. Dans etmek aslında kalbinize ihtiyacı olan canlılığı veriyor!

Kondisyonunuz Artacak!

Dans etmek kondisyonu arttırarak kas ve kemik yapılarını geliştiriyor. Sürekli hareket eden vücudunuzun kendini toplaması ve güçlü hissetmesi daha kolay oluyor. Özellikle zumba yapanların kas yapıları daha hızlı gelişiyor. Dans etmenin faydaları bir bütün olarak ömrü uzatıyor. Dans ve zayıflama da burada devreye girerek size istediğiniz gibi kilo verme kolaylığı sunuyor. Dans etmek isteyenlerin daha güçlü bir beden ve daha dinç bir yaşam arzulaması ve dans ederek hayallerine kavuşmaları tesadüf değil!

Adrenalin ve Seratonin Salgılayacaksınız!

Dans etmenin faydaları arasında vücudun hareket etmesine bağlı olarak artan adrenalin salgısını arttırması da yer alıyor. Ne kadar çok hareket ederseniz adrenalin salgınız o kadar artıyor. Bu durum da kaslarınızı harekete geçiriyor ve seratonin de salgılıyorsunuz. Böylece kendinizi daha mutlu hissediyor ve dans etmekten keyif alıyorsunuz. Kendinizi daha enerjik hissediyorsunuz. Dans etmenin yararları saymakla bitmez ancak ilk olarak mutlu bir zihin, daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam anlamına geliyor!

Alzheimer Riski Azalacak!

Dans etmenin avantajları arasında ileri yaşlarda görülen Alzheimer hastalığıyla mücadele de var elbette. Dans ettiğimiz sürece zihnimiz müziğe ve ritme uyum sağlamak için konsantre oluyor ve beynimiz aktif olarak çalışıyor. Beynimiz çalıştıkça da yaş ilerledikçe artan Alzheimer riski azalıyor. Dans etmek unutkanlığı azalttıkça yaşam kaliteniz ve süreniz de artıyor. Dans etmek ve sağlık her zaman sizinle oluyor.

Sağlıklı Kilo Vereceksiniz!

Dans ve zayıflama bir arada oluyor demiştik. Dans etmek sağlığınıza her yönden katkı sağlıyor.

Dansın bir diğer yararı ise sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Özellikle düzenli yapacağınız hareketli danslar, vücudunuzu şekle sokacak. Sıkılaşmanızı ve yağ yakımını kolaylaştıracak olan danslar sayesinde spor yapmış gibi olacaksınız.

Hem kalbinizi hem vücudunuzu hem de beyninizi güçlendiren dans sayesinde diğer insanlara oranla daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürme şansınız oluyor. Doktorlar ve psikolojik danışmanlar hastalarına dans etmeyi öneriyor. Daha az stresli, mutlu ve huzurlu bir hayat dans severleri bekliyor…

Dans etmek ömrü uzatıyor, unutmayın…

[widget-223]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46