Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Dans Ederken Nelere Dikkat Edilir?

Keyifli Bir Dans Serüveni Yaşamak İçin Dans Kuralları Sizlere Yardımcı Olacak!

Dans eden çiftleri izlemek ne kadar keyifli değil mi? Yalnızca izleyici değil, dans edenlerden de olmak isteriz tabi... Peki, nasıl dans edilir, dans kuralları nelerdir? Dans ederken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi adımları atmanız gerek? Biraz bunlardan bahsedelim.

Dans etmek sanıldığı kadar zor değil ancak her aktivitede olduğu gibi dansta da kurallar var. Bu kurallarla anlamlanan ve göze hoş gelen danslar böylece daha iyi öğrenilmiş oluyor. Çiftlerin birbirine saygı ve sevgi çerçevesinde sergiledikleri danslarda dikkat edilmesi gerekenler var. Bazen ufak bir dans kuralı unutmak, dans sırasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmamak tüm keyfi kaçırabilir. 

Dans öncesinde ve sonrasında dahi uymanız gereken dans kuralları ile siz de keyifli bir aktivite yaparak vakit geçirebilirsiniz. Dans etmeye yeni başlayanlardansanız, dans ederken nelere dikkat edilir sorunuzun cevabını bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

 

Danstan Önce Yapılacaklar Nelerdir? - Dans Kuralları

Dans serüveni ve dans kuralları yalnızca dans ederken dikkat edilmesi gerekenler gibi etkinlik sırasında uyulması gereken kriterlerden oluşmuyor. Danstan önce de uymanız gereken bazı dans kuralları bulunuyor. Keyifli bir dans serüveni geçirmek için danstan önce yapılması gerekenler arasında ilk olarak hazırlığı doğru yapmak ve partnerinizle doğru iletişim modelini kurmak oldukça önemli.

Peki danstan önce yapılması gerekenler yalnızca bunlarla bitiyor mu? Hayır… Danstan önce dikkat edilmesi gereken dans kuralları nelermiş daha yakından tanıyalım… 

Danstan önce uymanız ve dikkate almanız gereken kurallar yalnızca partnerinizle alakalı değil. Sizin de sağlıklı ve mutlu bir dans deneyimi geçirmeniz için dansta dikkat edilmesi gerekenler arasında hazırlık sürecinizle ilgili birkaç kriter daha bulunuyor.

 • Sahneye sakın aç karnına ya da çok yemek yiyerek çıkmayın. Danstan önce yapılacaklar arasında en önemlisi bu.
 • Danstan önce yapılacaklar arasında ayakkabı seçimi de var. Rahat ayakkabılar giymek her dans için önemlidir.
 • Hareketlerinizi kısıtlayacak kıyafetler giymemelisiniz. Dans kuralları olarak bilinen kurallardan ilki bu.
 • Eğer dans dersleri alıyorsanız dersinize katılırken duş almaya ve temiz kıyafetler giymeye özen gösteriniz. Aynı durumu sahne performansınızdan önce de tekrarlayınız.
 • Yine dans sırasında partnerinizi rahatsız etmemek için parfüm ve deodorantınızı yanınızda bulundurun. Dans sırasında yapılacaklar arasında en önemlisi bu.
 • Sigara içiyorsanız eğer danstan ve derslerden önce dişlerinizi fırçalayın. Dans kuralı olarak bunu söyleyebiliriz.
 • Çiftlerin sahneye çıkmadan önce birbiriyle dans etmiş olması ve hazırlık yapması gereklidir. Danstan önce yapılacaklar listenize bunu da alın.
 • Erkekler dansın tüm kurallarına hakim olmalıdır, yönlendirmeleri erkekler yapar.
 • Dans gecelerinde birbirlerine söz vermişlerse nezaket gereği bu kurala uymaları gerekmektedir. Dans ederken nelere dikkat edilir sorumuzun cevaplarından biri de bu.
 • Balolarda kadınların erkeği reddetme haklarının olduğunu unutmamak gerekir.
 • Bir erkek, evli bir kadını ya da ailesiyle gelmiş bir genç kızı dansa kaldırmak için kadının kocasından ya da genç kızın ailesinden izin almalıdır.

Danstan önce uyduğunuz dans kuralları özellikle kalabalık ortamlar ya da profesyonel dans toplulukları arasında sizin de nezaketinizle öne çıkmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle dans süreci, yalnızca dans ederken nelere dikkat edilir sorusuyla değil; dans öncesinde nelere dikkat edilmesi gerekir ya da dans hazırlığı nasıl yapılır sorularıyla birlikte ele alınmalıdır.

Dans Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Dans ederken nelere dikkat etmeliyiz merak edenler için söylemeliyiz ki aslında adımları doğru uyguladığınızda dans etmek oldukça kolay ve keyifli. Dans sırasında dikkat edilecekler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizleri söyle alalım;

 • Dans ederken konuşmamak gerekir. Dans sırasında yapılacaklar arasında en önemlisi bu.
 • Duruşunuz dik olmalı, dizlerinizi kırmamalısınız. Dans kuralı olarak bunu görebilirsiniz.
 • Ayak parmaklarınız üzerinde değil, tabanınızı yere hafifçe dokundurarak dans etmelisiniz.
 • Her zaman kendinize güvenmelisiniz. Dans ederken duruşunuza bu nedenle dikkat edin.
 • Partnerinizi zor durumda bırakacak hareketlerden kaçınmanız gerekir. Dans etmek gerçekten zordur hele çiftseniz.
 • Dansınız istediğiniz gibi gitmiyorsa özür dilemekten çok hatalarınızı düzeltmenin yolunu aramalısınız.
 • Kadın ve erkek piste çıkarken; erkek kadının birkaç adım gerisinden yürümelidir.
 • Dans ederken eşlerin birbirinin yüzüne uzun süre bakmaması gerekir.
 • Çiftler dansın gerekliliklerine uyarak aralarındaki mesafeyi ayarlamalıdır. Dans sırasında yapılacaklar arasında koreografinin aksamaması için gereklidir.
 • Erkekler diğer çiftlere çarpmayacak şekilde partnerini yönlendirmeli.
 • Çift danslarında partnerin zorlanacağı karışık ve hızlı adımlardan uzak durulmalı.
 • Uzun dansçıların dizlerini kırmaması gerekir. Dans sırasında yapılacaklar arasında hata olarak görülebilir.
 • Kısa dansçıların parmak uçlarında durmaması gerekir.

Dans kuralları olarak da görülen dans sırasında yapılacaklar listemize uyarak herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Nasıl dans edilir merak ediyorsanız sizler de ilk aşamada bir dans kursu ile istediğiniz dansı öğrenmeye başlayabilir, ardından dans sırasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsinz. 

Danstan Sonra Yapılacaklar Nelerdir?

Dans sürecini dans pistinde son figürünüzü yaptıktan sonra hemen bitirmemelisiniz. Aksi takdirde dans kuralları dışına çıkmış olursunuz. Partneriniz varsa onunla uyumlu bir şekilde süreci kurallara göre tamamlamalısınız. 

 • Danstan sonra pistten hemen ayrılmak uygun görülmemektedir. Selam vermeniz gerekir.
 • Erkek dans pistine girerken olduğu gibi çıkarken de kadının birkaç adım gerisinde yürümeli ve onu dansa davet ettiği yere bırakmalıdır.
 • Dans gecelerinde partnerleriniz başka birisine söz verdiyse müzik başlayana kadar yanında yer almanız gerekir. Dans kuralları içinde en önemlilerden biridir.
 • Dansınız bittikten sonra temiz kıyafetler giymeniz ve bir süre dinlenmeniz gerekir.

Yeteneğiniz ve dans teknikleri hakkında bilginiz olabilir. Ancak dans kurallarına, hijyen ve adab-I muaşeret kurallarına uymanız da gerekir. Dansınızı ve yeteneğinizi taçlandıracak kurallarla siz de öne çıkabilir ve aldığınız eğitimin hakkını verebilirsiniz. Dans kursunuza giderken çantanızda her ihtimale karşı kıyafet, içecek, ilaç, ayakkabı, çorap, kişisel temizlik malzemeleri bulundurmalı, partnerinizin rahatını da düşünmelisiniz.

Dans ederken nelere dikkat edilir sorunuzu eğitmeninize de sorarak danstan önce yapılacaklar ve dans sırasında yapılacakları öğrenebilirsiniz. Bu şekilde dans ederken yapılacaklar hakkında tam bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz!

[widget-223]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46