Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Dans Etmek Hayatınızı Değiştirecek! – Dans Etmenin Faydaları

Dans Ederek Kendinizi Yenilemeye Var Mısınız?

Dans etmek eğlenceli bir aktivite, peki dans etmenin faydaları nedir? Yoğun hayat temponuzdan biraz olsun sıyrılmak için yaptığınız dansların yalnızca fiziksel zindeliğinize değil; ruh sağlığınıza da katkısı büyük. Günlük koşuşturmalar, iş ve okul hayatı sizi sinirsel ve fiziksel şekilde yıpratıyor elbette. Bu durumla başa çıkmak ve kendinize vakit ayırmak için yaptığınız dansın aklınıza gelmeyecek onlarca yararı var. 

Dans etmek yalnızda eğlenceli bir aktivite değil, aynı zamanda bedeniniz ile zihninize en iyi gelecek aktivitelerin arasında geliyor. Dolayısıyla dans etmenin faydaları nelermiş bilmek ve dans hakknıda biraz daha detaylı bilgi sahibi olmak sizlere yepyeni bir dünyanın kapılarını açabilir… 

Dans Etmek Yararlı Mı? - Dans Etmenin Faydaları Nelerdir?

Dans etmenin faydaları arasında aslında herkesin tahmin edebileceği gibi bedene birçok katkı sağlar. Öncelikle kan dolaşımınızı arttıran dans yalnızca bedeniniz için değil, zihniniz için de tazelenmenin anahtarını elinde tutar. Dans etmek her yaştan insana farklı açılardan yararlar sağlar. Bunlar hakkında bilgi sahibi olmak, dansa çok daha bilinçli bakmanıza yardımcı olur.

Dansın faydaları arasında en önemlileri:

 • Yeteneklerinizi fark edersiniz. Dans etmenin faydaları ile kendinizi keşfedeceksiniz.
 • Vücudunuzu keşfedersiniz. Dans etmenin yararları sizi sınırlarını bilen biri haline getirecek.
 • Yaratıcılığınızı geliştirirsiniz. Dans etmenin faydaları sayesinde daha yaratıcı olacaksınız.
 • Esnekliğinizi artırırsınız. Dans etmenin yararları ile vücudunuzu geliştireceksiniz.
 • Dans etmenin faydaları sayesinde daha mutlu ve enerjik olursunuz.
 • Kendinize güveniniz artar. Dansın yararları sizi bambaşka biri yapacak.
 • Dansın yararları sayesinde koordinasyonunuz gelişir.
 • Güçlü bir kalbiniz olur. Dansın faydaları kalbinize de etki edecek.
 • Sinir sisteminiz güçlenir. Dans etmenin faydaları her yönden etkili olacak.
 • Dans etmenin yararları sayesinde sosyalleşir ve yeni arkadaşlıklar edinirsiniz.
 • Daha nazik ve ağırbaşlı olursunuz. Dansın faydaları sayesinde daha iyi bireyler olacaksınız.
 • Uyku kaliteniz artar. Dansın faydası uyku düzeninize de etki edecek.
 • Kontrol yeteneğiniz artar. Dansın yararları sayesinde vücudunuzu daha iyi kontrol edersiniz.
 • Kilo verdirir ve forma sokar. Dansın faydası zayıflama çabalarınız üzerinde de etki yapar.

Sizin yalnızca günde birkaç saat yapacağınız bir aktivite olarak gördüğünüz dans, vücudunuzun günlük koşuşturmalar arasında yeniden canlanmasını ve ihtiyacı olan aktifliği bulmasını sağlıyor. Çalışmayan kaslarınız çalışırken kalbinizden sinir sisteminize kadar yaşam kalitenizi artıracak her noktanınzın gelişimine katkı sağlıyor!

Dans Türlerine Göre Dansın Faydaları 

Dans etmek başlı başına vücudunuza fayda sağlarken, her dans türünün de kendi içinde bedeninize ve zihninize sağladığı faydalar var! Kimisi oldukça hareketli, kimisi daha sakin olan dans türlerinin faydalarına çok şaşıracaksınız! Dans etmenin vücuda faydaları gerçekten de say say bitmiyor!

Latin Danslar: Dansın faydaları arasında her dans türüne özel avantajlar var elbette. Latin danslarında bakacak olursak bu tür danslar; eğlenmenizi sağlamanın yanında vücudunuzu güçlendirir ve kaslarınızı geliştirir.

Flamenko: Sırt, kol ve bacak kaslarının daha esnek ve güçlü olmasını sağlar. Dans etmenin faydaları vücudunuzun tamamında görülür.

Samba: Ayak ve bacak kaslarınızı geliştirir. Dansın yararları bedeninizi şekle sokar.

Bale: Duruşunuzu düzeltir, kaslarınızı güçlendirir, bedeninizi tanımanızı sağlar. Dans etmenin yararları sayesinde daha dik bir duruşunuz olur.

Oryantal: Bel ve karın kaslarınızı çalıştırır, kollarınızı kuvvetlendirir. Dansın faydası olarak kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Dans Etmek Ömrü Uzatıyor!

Dans etmek faydalı mı diye düşünebilirsiniz. Evet dans etmek faydalarıyla birlikte yaşamınıza farklılık katıyor ve ömrünüzü uzatıyor! Dans ederek daha güçlü ve sağlıklı bir kalp kazanacaksınız. Kemik ve kas yapınızın güçlenmesi ile kendinizi daha genç hissediyor olacaksınız. Belirli bir yaşın üstündeyseniz düzenli olarak yaptığınız dans egzersizleri sindirim sisteminden mide sorunlarına kadar var olan hastalıklarınızı tedavi edecek.

Kas sisteminize koordine bir şekilde çalışmayı öğreten ve böylece sizi dinç kılan danslarla hem fiziksel hem de ruhsal anlamda ömrünüzü uzatmış olacaksınız. Yani, dans etmenin faydaları ömür boyu sürecek.

Alzheimer’a Savaş Açın!

Beynin daha hızlı çalışmasını sağlayan dans, Alzheimer gibi hafıza problemine neden olan bir hastalığa karşı mükemmel şekilde savaşıyor. Beyne komut vermeyi ve hızlı hareket etmeyi gerektiren danslar ile bu hastalığa yakalananların evrelerinde gecikme sağlanabiliyor. Dansın yararları arasındaki bu durum özellikle Alzheimer ile savaşanlara fayda sağlıyor.

Dans Ederek Zayıflayın!

Dans etmenin yararları zayıflama sürecinde de karşınıza çıkacak elbette. Dans etmek zayıflatır mı sorusunu düşünenlere cevabımız evet! Özellikle kadınlar dansa zayıflamak için başlıyorlar. Eğlenceli ve daha zahmetsiz oluşu ilgi çeken dansları yaparak vücudu forma sokmak mantıklı geliyor. Bu kolay ve zevkli süreci kilo vererek geçirmek tabi ki kişileri daha da mutlu ediyor. Enerjik dansların hareketli figürleriyle gün boyu pasif kalan tüm kaslarınızı çalıştırıyorsunuz, vücudunuzda biriken yağların daha kolay yakılmasını sağlıyorsunuz!

Zayıflatan dansların başında gelen dans türleri:

 • Zumba
 • Oryantal
 • Samba
 • Swing
 • Rock’n Roll
 • Hip Hop
 • Break Dance
 • Horon

Her gün düzenli yaptığınız bir dans sizi kilolarınızdan kurtarırken kas yapınızı geliştirerek vücudunuzu şekle sokacaktır. Kendinizi daha güzel ve çekici hissedersiniz.

Stresi Dans Ederek Yenin!

Dans etmenin faydaları arasında stresle baş etme durumu da var. Doktorların da belirttiği gibi dans etmek stresi yenmeye yardımcı oluyor. Vücutta en hassas sinirlerin yer aldığı bölgelerden olan ayaklarınıza dans ile uygulanan basınç ve temas masaj etkisi yaparak bedeninizi rahatlatır. Böylece daha mutlu ve tasasız olursunuz. Denemekte fayda var…

Dansın faydaları sayesinde bambaşka biri olacaksınız. Dans etmenin yararları ile hayatınız değişecek ve yaşam kaliteniz artacak! Hem sağlığınızı hem de ruh halinizi iyileştiren dans sayesinde hayata bakışınız farklılaşacak. Kendinizi her zaman iyi hissedeceksiniz…

[widget-223]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46