Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Pilates Mi Yoga Mı Yoksa Dans Mı? – Etkileri Avantajları ve Özellikleri

Pilates, Yoga ya da Dans… Hangisini Tercih Etmelisiniz? Hangi Eğitimi seçmek size ne kazandıracak?

Vücudunuzu forma sokmak için Pilates mi Yoga mı yapmalısınız ikilemde mi kalıyorsunuz? Pilates mi yoga mı daha iyi merak mı ediyorsunuz? O halde tam da size göre bir yazımız var… Pilates ya da yoga yapmak mı yoksa dans etmek ve eğlenceli saatler ile bedeninizi harekete geçirmek mi? Karar veremiyorsanız gelin, birlikte bir göz atalım!

Hobi edinmek ya da daha fit bir görünüme ulaşmak isteyen herkes kendine farklı yollar arıyor. Kimi zaman pilates yapmak, kimi zaman yoga yapmak kimi zaman da dans etmek bu seçeneklerden biri oluyor. Siz de hangi aktiviteyi seçmeniz gerektiğine karar veremiyor, Pilates mi yoga mı daha iyi karar veremiyorsanız, dans etmek aklınızı çeliyorsa birbirinden keyifli bu 3 aktiviteye biraz daha yakından bakalım…

Hangisini Seçmeliyim Diyenlere…

Pilates yapmak, yoga yapmak ve dans etmek… Her birinin bedeninize ve zihinize birbirinden güzel faydası var. Ancak bunlardan birini seçmeniz gerektiğinde durum biraz daha karmaşık bir hale geliyor. Pilates mi yoga mı yapmalıyım diye düşünüyorsanız ya da pilates mi dans mı diye kararsızlık yaşıyorsanız size bu 3 aktivitenin hangisinin neden faydalı olduğunu anlatıyoruz!

Sağlığınıza Katkıları Nasıl Farklılaşır?

Pilates mi yoga mı yapmalıyım diyenlerin ya da spor yerine dans etmek daha iyi olabilir sanki diye düşünenlerin ilk olarak dikkat etmesi gereken kriter, bu 3 aktiviteden hangisinin size nasıl katkı sağlayacağı. Seçiminize yardımcı olmak için pilatesin yararları, yoganın yararları ve dansın yararları hakkında kısaca bir özet yazalım.

Pilates mi yoga mı sorusunun cevabını en iyi şekilde verebilmeniz için Pilatesin yararları ve yoganın yararları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İlk olarak Pilates’ten başlayalım… Pilates vücudunuzu forma sokma konusunda oldukça etkili, düzenli yapıldığında güzel sonuçlar elde edebileceğiniz bir spordur. İsterseniz Pilates matı üzerinde yapılan Mat Pilates’i isterseniz de Pilates ekipmanları ile makineler yardımıyla yapılan Reformer Pilates’i tercih edebilirsiniz. Daha fit bir vücut ve daha esnek kaslar Pilates yararları arasında sizi en mutlu edecek sonuçlardandır. 

Pilates yararları yalnızca bunlarla bitmiyor;

 • Duruşunuz düzelir.
 • Kan dolaşımınız hızlanır.
 • Hücreleriniz canlanır.
 • Aktif bir birey olursunuz.
 • Özgüveniniz artar.
 • Esneklik ve hareket kabiliyeti kazanırsınız.

Pilates mi yapmalıyım yoga mı yapmalıyım diye düşünenlerdenseniz Yoganın yararlarından da bahsetmekte fayda var. Yoga, ilk olarak zihninizi dinlendirir ve meditasyon saatlerinin ardından bedeninizi daha dinç ve kendinizi daha zinde hissedersiniz. Yoganın diğer faydaları ise şu şekilde özetlenebilir;

 • Duruş bozukluklarını düzeltir
 • Psikolojinize iyi gelir
 • Dinlenmenizi sağlar
 • Esneklik kabiliyetinizi artırır.

Eğer Pilates mi yoga mı yapmalısınız karar veremiyor ve ikilemde kalıyorsanız, sağlığınıza ne gibi etkilerde bulunacak göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz. Şimdi de her iki spordan biraz daha farklı ancak en eğlenceli aktivitelerden, egzersiz yerine de geçebilecek dansın faydaları hakkında bir özet geçelim.

Dansın faydaları saymakla bitmez. İster hobi olarak dans etmek isteyin, isterseniz en hareketli dans saatleri ile vücudunuzun forma girmesi için dans etmeye başlayın, her şekilde dans etmek size birbirinden güzel yararlar sunacaktır.. Dansın faydaları kısaca;

 • Bedeniniz esneklik kazanır
 • Hareketli danslarla kalorilerinizi yakarsınız
 • Özgüveninizi arttırır
 • Kalbinize iyi gelir.

İsterseniz pilates yapın, isterseniz Yoga ya da dans etmeye başlayın; bedeninizi geliştirecek her aktivite ile beden farkındalığı kazanacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz!

Daha Çabuk Öğrenirsiniz?

Pilates mi yoga mı yapmak istediğine karar veremeyen ancak belirli bir sürede iki spordan birini ya da dans etmeyi öğrenmeyi amaçlayanlar için dikkat edilmesi gereken kriterlerden biri de öğrenim süresi. Pilates ve yoga birbirine yakın öğretiler olduğu için hangisini daha önce öğrenirseniz diğerini öğrenme hızınız artar. Pilates ve Yoga’yı başlangıç seviyesinde öğrenmek için 12 haftalık bir başlangıç kursu idealdir. İsterseniz daha sonra ileri seviye Pilates ve yoga dersleri ile devam edebilirsiniz.

Pilatesi öğrendikten sonra yogaya başlarsanız hareketleri yaparken daha rahat edersiniz. Ancak yogayı bir hayat tarzınız haline getirmeniz yani devamlı yapmanız gerekiyor. Günde 20 dakika ile 2 saat arasında zaman ayırmanız hayatınıza sağlık ve huzur katacaktır. 

Dans etmek istiyorsanız da seçtiğiniz dans türüne göre öğrenme sürenizin değiştiğini göreceksiniz. Latin, salon, serbest stil, halk ve diğer dans türlerinde seçtiğiniz ve sevdiğiniz bir dansı 3 aylık bir süre içinde başlangıç seviyesinde öğrenebilirsiniz. Yeteneklerinize ve dans pratiklerinize göre öğrenim süresi değişkenlik göstermektedir. Dansın yararları  ile hayatınızı değiştirmeye başlayabilir, dilerseniz ileri seviye kurslar ile yapmak istediğiniz dans tekniklerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Düzenli dans saatlerinin ardından vücudunuzun şekle girdiğini ve daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

Hangisi Daha Ekonomik

Pilates ve Yoga dersleri ekonomik açıdan karşılaştırıldığında hemen hemen birbirine yaklaşık bir fiyat aralığındadır. Ancak, eğitimlerin fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulan bazı kriterler vardır. Öncelikle, pilates eğitimlerinizi nasıl alacağınıza karar verin. Mat Pilates mi Reformer Pilates mi sizin ihtiyacınıza en iyi cevabı verecek düşünün. Her iki Pilates eğitimi fiyatları, eğitim içeriği ve eğitim süresi farklı olduğu için birbirinden farklılık gösterebilir. Yoga ve Mat Pilates eğitimlerinizi grup olarak mı yoksa özel ders olarak mı alacağınız ya da bu sporları hangi seviyede yapacağınız da eğitim fiyatlarını etkileyen diğer kriterlerdendir. 

Dans kursu fiyatları için de Pilates eğitiminde söz konusu olan durum geçerlidir. Seçtiğiniz dans türüne göre dans kursları fiyatlarında değişiklik oluşur çünkü her kursun eğitim içeriği ve eğitim süresi birbirinden farklıdır. Bu nedenle sabit bir fiyattan söz edilemez. Dans eğitimi fiyatlarını etkileyen diğer kriterler de tıpkı yoga ve pilates eğitimleri gibi grup olarak mı yoksa özel ders olarak mı dans dersi alacağınız ya da bu sporları hangi seviyede yapacağınız gibi kriterlerdir.

İhtiyaçlarınıza En Uygun Cevabı Veriyoruz!

Pilates mi yoga mı yapmalıyım diyenlerden ve hangi sporu seçeceğinize karar veremeyenlerden misiniz? Pilates yapmak, yoga yapmak ya da dans etmek… Her biri bedeninize ve zihninize çok iyi gelecek! İhtiyacınız olan aktiviteyi seçebilir siz de daha aktif bir yaşama adım atabilirsiniz!

Alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından alacağınız Pilates, Yoga ve dans dersleri ile kendinize kaliteli bir zaman ayırabilir ve bedeninizi geliştirmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Dans Akademi olarak, Avrupa standartlarında eğitim sistemimizi her gün geliştiriyor; samimi bir atmosferde kaliteli eğitimler alarak hayatınızdan sıradanlığı atabilirsiniz!

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46