Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Pilates Nedir? – Pilatesin Tarihi ve Çeşitleri

Dünya Çapında En Gözde Sporlardan Pilates Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır? Pilates Tarihçesi

Pilatesi, fit kalmak isteyen herkes severek yapıyor. Daha sağlıklı bir beden kazanmak için her yaşta insan tarafından tercih edilen Pilates ne zaman ortaya çıkmıştır? Pilatesin tarihçesi bize ne anlatır biraz yakından bakalım…

20. yüzyılın başında geliştirilmiş Pilates nereden gelmiştir? Pilates tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenlere Pilates tarihçesi ve Pilatesin çeşitlerini anlatıyoruz!

Pilates Nedir?

Pilates, dünya üzerinde milyonlarca insanın daha sağlıklı kas yapısına ve daha güçlü bir vücut yapısına ulaşmak için yaptığı; bedeninizi forma sokmanıza destek olan en çok tercih edilen egzersiz sporları arasındadır. 

Pilates’in birçok çeşidi bulunmaktadır. Mat Pilates, Reformer Pilates, Barrel Pilates, Hamile Pilatesi, Air Pilates, Chair Pilates bunlardan yalnızca birkaçıdır. Pilates, vücudunuzun istediğiniz bölgelerini belirli şekillerde geliştirmenize ve forma girmenize fayda sağlayacak egzersiz türlerinin bir bütünüdür. 20. Yüzyılın başlarında Joseph Hubertus Pilates tarafından geliştirilmiş bir fiziksel fitness sistemidir. 

Pilates Tarihi, Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

Pilates tarihçesi merak edenlerin keyifle okuyacağı bir gelişim sürecini kapsıyor. 20. yüzyılın başlarında Joseph Hubertus Pilates tarafından spor dünyasına kazandırılan Pilates, ilk aşamada “kontrol bilimi” olarka adlandırıldı. Bunun sebebi, zihnin kaslar üzerindeki etkisini gözlemleyen Joseph Hubertus Pilates’in; konsantrasyon ve odaklanmanın kaslar üzerindeki kontrol gücünü keşfetmesi ve sporun veriminin artırıldığını gözlemlemesiydi. 

Omurgayı destekleme işlevine sahip ve bedeni dengede tutma çalışmalarına yönelik Pilates temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir spor türüdür ve nefes egzersizlerini de içermektedir. 

Joseph Hubertus Pilates, zihinsel ve fiziksel sağlığın birlikteliğinin tam bir beden sağlığını beraberinde getirdiğine inanıyordu. Bu nedenle, 500 adet belirli egzersiz hazırladı. Bu hareketler akıcı, nefes kontrolü gerektiren ve konsantrasyon ile birleştirilen hareketler bütünüydü. Karın, altsırt ve kaba etler başata olmak üzere vücudun belirli bölgelerini çalıştırmaya yönelik aletleri de tasarlayarak Pilatesi ilerletti. 

Günümüzde Pilates, sporun da gelişmesi ile iyice ilerlemiş ve kas gelişimini desteklemek, fit kalmak için herkesçe tercih edilen bir spor haline gelmiştir. Aynı zamanda fizyoterapistler tarafından da rehabilitasyon sürecine dahil edilerek uygulanmaktadır.

Pilates’in 6 Prensibi Bulunmaktadır; 

 • Konsantrasyon
 • Kontrol
 • Merkezleme
 • Akıcı Hareket
 • Kesinlik
 • Nefes

Pilates prensiplerini doğru anlamak ve doğru uygulayabilmek, Pilates’ten verim almanın en önemli unsurlarındandır.

Pilatesin Çeşitleri Nelerdir? – Pilates Türleri

Pilates de çoğumuzun aklına mat üzerinde yapılan egzersiz hareketleri gelmektedir. Ancak Pilates’in birden fazla çeşidi ve birbirinden farklı yapılış stili vardır. Pilates çeşitleri nelerdir gelin biraz yakından bakalım…

Mat Pilates

Mat Pilates, en yaygın Pilates türüdür. Bir Pilates matı üzerinde bedenin çeşitli şekillerde hareket ettirilmesi, gerilmesi ve esnetilmesi ile yapılır. Mat Pilates, çeşitli ekipmanların kullanılmasıyla ya da yalnızca Mat Pilates harekerlerin yapılmasıyla bedeninizi daha fit bir görünüme sokar. Bu hareketler arasında ısınma hareketleri ve mat üzerinde ayakta, sırt üstü ve yüz üstü olmak üzere çeşitli Pilates hareketleri bulunmaktadır. 

Reformer Pilates

Reformer Pilates, Mat Pilates’e kıyasla daha fazla ekipmanın kullanıldığı, hatta ekipmansız yapılmayan bir Pilates türüdür. Reformer Pilates’te üzerine çıktığınız bazı spor aletlerinden yardım alarak kol, balcak, bel, sırt kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Reformer Pilates, bel ve sırt ağrılarınıza iyi gelmektedir. Reformer Pilates yalnızca fit kalmak için değil; fizyoterapistlerin beden rehabilitasyonu çalışmalarında da kullanılır. Bedeninizi daha sağlıklı yarınlara siz de Reformer Pilates yaparak hazırlayabilirsiniz. Kendine has hareketleri bulunmakla beraber birçok hareketi ekipmanlara bağlı olarak yapılır. 

Air Pilates

Air Pilates en eğlenceli Pilates türlerinden biridir. Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan ve özellikle kadınlar tarafından tercih edilen air Pilates, vücudun seçilen bölümlerinin bir lastik/hamak üzerinde askıya alınarak Pilates hareketlerinin yerden sekerek yapılmasıdır. Air Pilates eğlenceli yapısı ve tüm vücudu çalıştıran koreografileriyle bedeninizi forma sokarken tercih edebileceğiniz bir Pilates türüdür. Beden dengenizi sağlamaya yönelik çalışmalara ilk olarak ısınma hareketleri ile daha sonra vücudun belirli noktalarını çalıştıran hareketleri yaparak başlayacak; vücudunuzun da her bir bölgesinin çalıştığını hissedeceksiniz. 

Pilatesin çeşitleri bunlarla bitmiyor, diğer Pilates çeşitleri;

 • Barrel
 • Cadillac
 • Chair
 • Tower Reformer
 • Trapaze Table
 • Booty Barre
 • Hamile Pilatesi

Siz de ihtiyacınıza yönelik Pilates türünü seçebilir ve Pilates’in bedeninize kazandıracakları ile daha sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşabilirsiniz.

Pilates İle Sağlıklı Yarınları Selamlayın!

Pilates birbirinden farklı türleri ile spor yapmaya ihtiyaç duyan herkesin ihtiyacına ve isteğine göre cevap verecek türleri bulunuyor. Pilates yapmak isteyenler ve vücudunun belirli bölgelerini sıkılaştırmayı amaçlayanlar ya da bedenindeki ağrıları dindirmek isteyenler özellikle Mat Pilates ve Reformer Pilates yapmayı tercih ediyor. 

Dans Akademi’de en kaliteli Mat Pilates ve Reformer Pilates eğitimlerini almanız mümkün! 15 yıllık deneyimimizle geliştirdiğimiz Avrupa standartlarında uzman eğitmenler tarafından verilen Pilates eğitimlerimizi her gün güncelliyor ve öğrencilerimizin sağlığı için her gün kendimizi geliştiriyoruz!

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46