Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Pilates Ekipmanları Nelerdir? – Pilates Yaparken Kullanacağınız Aletler

Hangi Pilates Aletini Almalıyım? Pilates Aletleri Ne İşe Yarar? 

Pilates ile sağlıklı bir başlangıç yapmaya hazır mısınız? Cevabınız evetse bazı pilates ekipmanlarına ihtiyacınız olabilir! Peki, pilates aletlerinin hangisini almanız gerektiğini biliyor musunuz? Spor malzemeleri satan dükkanlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz pilates aletlerini sizler için sıraladık! 

Hedefinize uygun olarak seçeceğiniz pilates ekipmanlarını satın alabilir, daha sportif bir yaşam tarzını benimseyebilirsiniz. Peki, pilates ekipmanları nelerdir ve pilates malzemeleri nereden alınır, öğrenmek ister misiniz? 

Pilates Ekipmanları Nelerdir? Pilates Aletleri ile Tanışıyoruz!

Pilates, son dönemlerde oldukça popülerleşen bir egzersiz türü. Haliyle pilates ile ilgili tüm detaylar da herkesin merak konusu. Hangi pilates aletini, ne amaçla kullanabileceğinizi öğrenmek için listemize göz atabilirsiniz!

1-Pilates Ekipmanlarının Olmazsa Olmazı: Pilates Matı

Pilates ekipmanları içinde en önemlilerden biri olan pilates matı, hemen hemen tüm egzersizler için gerekli bir alet. Daha çok verim alabilmek için sırtüstü veya yüzüstü olan pilates hareketlerinin tamamında pilates matını kullanmanızda fayda var. Pilates matını, yoga matı ile karıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Pilates matı, yoga matına göre daha kalın, büyük ve kaygan bir yüzeye sahip. 

2-Pilates Aletleri - Pilates Çemberi

Pilatesin mucidi Joseph Pilates tarafından da kullanılması önerilen pilates aletlerinden biri olan çember ile kaslarınızı harekete geçirebilirsiniz. Dirençli bir yapıya sahip olduğu için sıkıştırma yöntemiyle bacak ve kol gibi kas gruplarını uyarmada kullanılır. Mekik gibi egzersizlerde de hareketin gücünü artırmak için destekleyici olarak kullanılabilir. Pilates çemberi, egzersizin olmazsa olmazlarından…

3-Pilates Ekipmanları – Direnç Bandı

Pilates bandı olarak da bilinen ekipman, genelde egzersizlere direnç kazandırmak için kullanılır. Hafif, orta ve sıkı olarak üç farklı formu bulunur. Yapılacak olan egzersizin şiddetine ve uygulanacak bölgeye göre direnç bandının yapısına karar verilebilir. Pilates ekipmanları içinde en kullanışlı olanlardan biridir, birçok egzersiz türüne uyarlanabilir.

3-Reformer Pilates Aleti

Yatak benzeri bir alet üzerinde yapılan egzersizler ile makinenin sahip olduğu dirençle birlikte kaslar daha aktif hale gelir. Üzerinde sayısız egzersiz yapılabildiği için işlevsel pilates aletlerinden biridir. Kasları doğru sırayla çalıştırarak tüm vücudu aktif hale getirir.

4-Pilates Ekipmanlarının En Önemlisi: Pilates Topu

Denge topu olarak da bilinen pilates topu, güçlenmeye yönelik olan aktivitelerde daha aktiftir. Elastik yapısı ile denge ve koordinasyonu geliştirir. Özellikle bacak ve kalça egzersizlerinde sıkça kullanılan pilates ekipmanlarından biridir.

5-Pilates Ekipmanları – Cadillac

Cadillac üzerinde yer çekimine meydan okuyanlara hayranlıkla bakıyorsunuz, değil mi? Cadillac, pilates ekipmanları içinde en destekleyici olan aletlerden biri. Üzerinde dirence yardımcı olan kayış ve tahtalar bulunan pilates aleti, daha gelişmiş pilates derslerinde ve denge mekanizmasını artırmaya yönelik egzersizlerde kullanılır.

6-Destekleyici Pilates Ekipmanı: Şerit Köpük

Genellikle mekik gibi destek gerektiren egzersizlerde kullanılan pilates ekipmanlarından biridir. Aynı zamanda egzersiz aralarında dinlenirken veya masaj amaçlı olarak da faydalanılabilir. Pilates sonrasında vücudunuzu esnetmek veya gevşetmek istiyorsanız şerit köpükten yararlanabilirsiniz.

Pilates Malzemeleri Nereden Alınır?

Pilates aletlerinin tamamını, spor malzemeleri satan mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Pilates aletlerinin fiyatı markadan markaya göre değişebilir. Pilates aletleri fiyatını ortalama olarak

  • Pilates matı 70-150 TL,
  • Pilates topu 40-70 TL,
  • Pilates çemberi 80-100 TL,
  • Direnç bandı 40-60 TL şeklinde düşünebilirsiniz.

Evde Pilates Aletlerini Kullanmak İstenmeyen Durumlara Yol Açabilir!

Evde pilates aletleri ile spor yapmak mümkün ancak dikkatli olmakta fayda var. Pilates, tüm kas gruplarını çalıştıran bir egzersiz olduğu için bilinçsizce yapılması, kas yaralanmalarına ve sakatlıklara yol açabilir. Bu yüzden egzersiz yaparken sağlığınızdan olmamak için pilates kursuna giderek uzman bir eğitmen gözetiminde daha sağlıklı bir şekilde spor yapabilirsiniz.

Dans Akademi, 15 yıllık tecrübesi ile sizler için en keyifli pilates eğitimi programını hazırlıyor! Siz de Dans Akademi’nin pilates eğitimine katılarak hem fazla kilolarınızdan kurtulabilir hem de daha sağlıklı bir yaşam için güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Ne dersiniz?

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46