Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Pasodoble Nasıl Bir Danstır? Nasıl Yapılır?

Baş Döndüren Bir Tutku! – Pasodoble Nedir?

İspanya’nın dans türleri bakımından oldukça zengin bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim Pasodoble dansı söz konusu olduğunda da ilk olarak gözlerimizi İspanya’ya çeviriyoruz. Ancak Pasodoble dansı için İspanyolların katkısı yalnızca kökenlerinden ibaret. Dans, günümüzde daha çok Fransız danslarından biri olarak biliniyor.

Daha çok temiz ve enerjik figürlerden oluşan Pasodoble, genellikle en son öğrenilmesi gereken Latin dansı olarak gösterilir. Çünkü partnerlerin hızlı hareketlerle birbirlerine eşlik etmesi gerekir. Gelin önce Pasodoble dansı tarihine kısaca bir göz atalım ve dansı yakından tanımaya çalışalım. Sonrasında da nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeyi deneyeceğiz.

 

İki Adımda Büyülü Bir Dünyaya Yolculuk

Paso Doble; yani iki adım anlamına gelen Pasodoble dansı, genellikle boğa güreşi metaforuyla tasvir edilir. Buna göre Pasodoble dansı içerisindeki erkek adeta bir matadoru, kadın ise boğa güreşlerinde kullanılan pelerinleri temsil etmektedir. Oldukça tutkulu ve güçlü bir dans olan Paso Doble, bu yönüyle İspanya ve Fransa topraklarıyla sınırlı kalmamış, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra neredeyse tüm dünyaya yayılmıştır.

Pasodoble dansı sırasında ayrıca dansçıların müziğe katkı yaptığını da vurgulamak gerekir. Bilhassa ayak topuklarıyla müziğin ritmine eşlik etmek ve ritme yorum getirmek büyük bir önem taşır. Flamenko ritimlerinin esintilerinin bulunduğu Pasodoble dansı adımları, kol, bilek ve parmak hareketleri doğrudan doğruya Flamenko’yu hatırlatır.

Pasodoble Dansı Özellikleri

Pasodoble dansı nedir sorusuna iki kelimeyle cevap vermek mümkündür; dramatik ve heyecan verici! Genellikle 120 BPM tempodaki orta hızlı şarkılar eşliğinde yapılır. 2 / 4 ritim ölçülerinin kullanıldığı Pasodoble dansı adımları, her vuruşta bir adım olacak şekilde ayarlanır.

Nitekim Pasodoble dansı söz konusu olduğunda doğaçlamanın pek mümkün olmadığını da vurgulamak gerekir. Çünkü dans hareketleri son derece hızlıdır ve önceden planlanmamış koreografilerin böylesi bir hızda akıcı bir şekilde yapılması oldukça zordur. Bu nedenle müziğe göre özel bir Pasodoble dansı koreografisi hazırlanmalıdır.

Sert ve gösterişli adımlarla yapılan Paso Doble, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi en zor Latin danslarından biridir. Bu nedenle eğer usta bir dansçı olmak istiyorsanız bolca pratik yapmanız önemlidir. Ayrıca diğer Latin dansları hakkında fikir edinerek işe başlamanız da Pasodoble dans adımları için alışkanlık kazanmanıza yardımcı olacaktır!

Pasodoble Kursları ile İçindeki Matador Ruhunu Açığa Çıkar!

Yeni kültürleri dansla tanımak istiyor, keyifli bir ortamda eğlenceli bir hobi edinmeyi mi arzuluyorsunuz? Pasodoble dansı ile tüm bunları ve daha fazlasını bulacaksınız! Yaşamınıza Pasodoble dansının gururlu ve enerjik stiliyle renk katmak istiyorsanız dolu dolu kurs programlarımızla dans tutkunlarını beklediğimizi vurgulamak isteriz!

Dans Akademi’de, size özel hazırlanan Pasodoble dansı programlarıyla 12 haftada ihtişamlı koreografiler öğrenecek, hayatınıza hareket katacak, yaşamınızdaki monoton rutini kırarak farklı bir kültürün eğlenceli yönleriyle tanışacaksınız. Dans etmenin zevki en iyi Dans Akademi’de anlaşılır. Gelin, eğlenceli atmosferiyle hayatınıza dinamik bir sayfa açalım!

[widget-195]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46