Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Foxtrot Nedir? Hareketleri ve Teknikleri Neler?

Yerinizde Duramıyorsanız Foxtrot Dansı Tam Size Göre!

Amerikalı dansçılar Vernon ve Irene Castle tarafından ünlenen Foxtrot; akıcı, ani hareketlerden uzak, bir çizgi halinde ilerlenerek yapılan, durmaksızın hareket edilen bir dans. Ancak Foxtrot nedir sorusuna yanıt verirken başka bir açıdan da bakmak mümkün! Özellikle çoğu eşli dansta, dansı yöneten tarafın erkek olduğu düşünülürse Foxtrot dansı bu yönüyle de diğer danslardan ayırt ediliyor.

Kadın dansçıların daha çok öne çıktığı Foxtrot dans türleri arasında zorluğuyla da öne çıkıyor diyebiliriz. Foxtrot dansı genellikle karmaşık hareketler ve dönüşlerden meydana geliyor. Bu açıdan dansın hem eğlenceli hem de zorlayıcı olduğunu söyleyelim. Eğer caz ve blues ritimlerini seviyor, yerinizde duramıyorsanız aradığınız dans türü Foxtrot dans olabilir. Gelin şimdi Foxtrot hareketleri ve tekniklerine daha yakından bakalım.

 

Foxtrot Hareketleri ve Teknikleri

Foxtrot ne demek sorusuna yanıt verdiğimize göre artık Foxtrot teknikleri ve hareketleri hakkında konuşmaya başlayabiliriz. Genellikle blues parçalar eşliğinde gerçekleştirilen Foxtrot dansı, koreograflarla birlikte hazırlanan programlarla kısa sürede öğrenilebilmektedir. Partnerle bir bütün olmayı gerektiren dansta bilhassa ayak hareketlerine önem verilmektedir.

Nitekim dans okullarında ilk öğretilen Foxtrot teknikleri Quickstep ve Slow gibi hareketlerdir. Elbette bununla birlikte tempolu yürüyüş ve duruş hareketleri, kıvraklık ve akıcılık gibi dansın temel kavramları da Foxtrot dansı öğrenirken ihtiyaç duyacağınız kazanımlar arasındadır. Genellikle yumuşak ve tırıs hareketler ile dansta ani dönüşler değil, akıcılık öne çıkmaktadır.

Özellikle kadının keskin hareketlerini takip eden partner, kalça figürleriyle dansa eşlik edebilmektedir. Sağ ayağın sol ayak üstüne atılmasından doğan figürler dansın temelini oluşturmaktadır. Ayrıca Foxtrot hareketleri arasında öne çıkan tekniklerden biri de paralel ayak basmadır.

Foxtrot Nasıl Bir Dans? – Foxtrot Teknikleri

Foxtrot nasıl bir dans diyenlere Ragtime ve Onestep danslarının karışımından oluşan, genellikle kadının hareketlerinin baskın olduğu bir dans türüdür diyebiliriz. Salon dansı kapsamına giren Foxtrot dansının zaman içerisinde geniş kitlelere hitap ettiği bilinmektedir. Başlangıçta karmaşık bir yapıya sahip olan dans, kısa sürede daha basit kalıplara indirgenerek dans severlerin beğenisine sunulmuştur. Foxtrot kursları sayesinde de bu kalıpları öğrenmek mümkündür.

Genellikle Foxtrot dansında tercih edilen müzik türleri caz ve Blues olarak bilinmektedir. İngiltere’de, New York’da ve tüm Avrupa’da bir dönemin en çok tercih edilen dans türleri arasına yerleşen Foxtrot dansının Türk müzisyenler tarafından bestelenen taş plakları da bulunmaktadır.

Foxtrot Kursları ile Tam Gaz Eğlence!

Salon danslarına, caz ve blues müziklerine ilgi duyuyorsanız Foxtrot kursu tam size göre! Foxtrot teknikleri ve hareketlerini yakından tanıyacağınız kurslarımızda, uzman eğitmenlerimiz sayesinde kısa sürede Foxtrot dansı inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Yapabileceğiniz en keyifli danslardan olan Foxtrot sayesinde daha mutlu ve zinde bireyler olacaksınız. Partnerinizle bir bütün olarak hareket edeceğiniz dans, hayatınıza birlikte hareket etmenin verdiği hazzı katacak. Foxtrot kursları sayesinde solo performanslarınızla da fark yaratacaksınız!

[widget-196]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46