Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Capoeira Hareketleri ve Teknikleri – Capoeira Zor Mudur?

Capoeira Dansı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz...

Vücutlarını silah, danslarını ise kamuflaj olarak kullanan Capoeira dansçılarının sırlarını öğrenmek istemez misiniz? Afro-Brezilyan kültüre ait danslardan ve dövüş sanatlarından biri olan Capoeira dansı, özellikle son yıllarda hem dünyada hem de ülkemizde son derece popüler bir hale geldi... Siz de Capoeira dansı ile bu kültürün bir parçası olmak istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin!

Capoeira zor mu, Capoeira nasıl yapılır, Capoeira teknikleri nelerdir gibi Capoeira dansı hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yazımızda yanıt bulacak, dans tutkunuzu hayata geçirmek için arayışınıza katkı sağlayacak bilgiler edineceksiniz. İşte Capoeira hareketleri ve teknikleri hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtları...

   

Capoeira Teknikleri – Capoeira Nasıl Yapılır?

Capoeira hareketleri bakımından birbirinden farklı çok sayıda teknik barındırır. Seri hareketler, düşürme hareketleri, defans hareketleri, atak hareketleri gibi pek çok teknik uygulamanın yer aldığı Capoeira dansı, özellikle dans pistine ilk kez adım atıyorsanız biraz zorlanmanıza neden olabilir. Dolayısıyla Capoeira zor mu sorusuna en azından başlangıç için evet cevabını vermek mümkündür.

Yine de kaliteli bir Capoeira kursu ile Capoeira teknikleri ve hareketlerini öğrenebileceğinizi vurgulayalım! Size özel hazırlanan bir Capoeira kursu ile dansın modernize edilmiş pek çok uygulamasını görebilir, vücudunuzun dansa göre şekil almasını sağlayabilirsiniz. Aşağıda sizler için farklı Capoeira stilleri hakkında bilgi verdik. Capoeira hareketleri, teknikleri ve müzikleri bakımından aşağıdaki stillerin tümü farklılıklar göstermektedir. 

Capoeira Stilleri – Capoeira Nasıl Yapılır?

Genel olarak üçe ayırabileceğimiz Capoeira stilleri; Angola, Regional ve Senzala şeklinde isimlendirlir. Ancak bunlara ek olarak Capoeira dansı müziklerinin geleneksel enstrümanı olan berimbau ritimlerine göre oynanan çeşitli oyunlardan da bahsetmek mümkündür. Bunlar ise İuna, Banguela ve Muidinho’dur. Gelin şimdi Capoeira teknikleri açısından bu farklı stillere göz atalım:

  • Angola

Capoeira stilleri arasında yavaş ritmiyle öne çıkan Angola’da amaç daha çok kurnazlıkla rakibinizi yenmektir. Ancak yavaş ritimden söz edince Angola Capoeira teknikleri kolay sanılmasın. Aksine Capoeira hareketleri açısından Angola, en zor stillerden biri olarak kabul edilir. Uzun süren Angola oyunlarında süre uzadıkça müzik hızlanmaya başlar. Bu nedenle hem beden hem de zihinsel olarak yeni koşullara sürekli uyum sağlamak gerekir.

  • Regional

Capoeira stilleri arasında daha çok dövüş tekniklerine verdiği ağırlıkla bilinen Regional, akrobatik ögeler yerine sert tekniklere sahiptir. Nitekim stilin kurucusu olan Mestre Bimba, bu nedenle diğer Capoeira dansı ustalarından oldukça eleştiri almış, yönteminin Capoeira ruhuna uymadığı söylenmiştir.

  • Senzala

Angola ve Regional Capoeira stilleri ve tekniklerinin bir karışımı olan Senzala, modern Capoeira dansı için örnek teşkil etmektedir. Capoeira hareketleri bakımından dövüş teknikleriyle dansın estetiğini bir araya getiren Senzala, günümüzde çoğu Capoeira dansçısının öğrendiği stillerden biridir.

Capoeira Tehlikeli Mi? – Capoeira Nasıl Yapılır?

Capoeira kursu için kayıt yaptırmak isteyenlerin aklındaki ilk sorulardan biri Capoeira dansı tehlikeli mi sorusudur. Görünüm itibariyle zor ve tehlikeli bir spor izlenimi taşıyan Capoeira hareketleri, öğrenilmesi ve profesyonel ekiplerle çalışılması halinde hiçbir tehlike barındırmamaktadır. Bedene hakim olunması esasına dayanan dansta, zorluk düzeyine bağlı olarak tehlike kavramından söz edilebilmektedir. Ancak kişisel teknik ve uygulama çalışmalarıyla bu durum ortadan kaldırabilmektedir. Capoeira kursu programları yaşa ve kursiyerin seviyesine göre düzenlendiği için herhangi bir tehlike söz konusu değildir.

Capoeira Dansının Renkli Kültürüne Merhaba Deyin!

Capoeira dansı ile kısa sürede bedeninizin esnekliğini artıracak, hayatınıza dinamizm katacak, kıpır kıpır Capoeira hareketleri ile enerjinizi tazeleyeceksiniz... Üstelik Capoeira dansı yalnızca birkaç teknik ve figürden ibaret değil, Capoeira dansı ile birlikte renkli bir kültürün dünyasıyla tanışacak, Capoeira felsefesini öğreneceksiniz!

Vücudunuza esneklik kazandırmak, kas gücünüzü artırmak ve Capoeira dansı figürleriyle keyifli vakit geçirmek için Dans Akademi ile tanışın. Capoeira dansının ruhunu hissettikçe daha çok dans etmek isteyecek, bedeninizin geçirdiği olumlu değişimin farkına varacaksınız. Capoeira kursu sayesinde bambaşka bir hayatınız olacak.

[widget-200]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46