Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Capoeira Dans Mı Spor Mu? Nasıl Ortaya Çıktı? Nasıl Gelişti?

Sporla Dansı Bir Araya Getiren Görsel Bir Şölen!

Belki de sonda söylememiz gereken şeyi başta söyleyelim: Capoeira dans mı spor mu yoksa bir dövüş sanatı mı bu soruya cevap vermek pek de mümkün değildir. Çoğu zaman Capoeira dansı olarak adlandırılsa da işin aslı Capoeira dansı kökenleri itibariyle dövüş sanatlarından doğmuştur. Brezilya kökenli bu görsel şölenin hem dans tutkunları hem de dövüş sanatları meraklıları tarafından ilgi çekici bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Gelin Capoeira tarihçesi hakkındaki bilgilerimizi gözden geçirelim ve Capoeira dans mı yoksa spor mu sorusuna yanıt vermekte işimize yarayacak ipuçları bulmaya çalışalım. Üstelik Capoeira nedir sorusunun altında yatan felsefenin sizi şaşırtacağını da vurgulamak isteriz!

 

Capoeira Nedir? – Capoeira Tarihçesi

Capoeira dansı ile ilgili yapılan en popüler tanımlardan biri şu şekildedir: Capoeira; akrobasinin denge ve esnekliğini, dansın gücü ve zarafetinin yanı sıra dövüş sanatlarının hızı ve zekasıyla birleştirir, tüm bunların yanına bir de müziğin ritmik dinamizmini ekler. Capoeira ne demek sorusuna yanıt verirken sıraladığımız tüm bu faktörler bile nasıl renkli bir dansla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Capoeira tarihçesi de tıpkı Capoeira nedir sorusuna verilen yanıt kadar karmaşıktır. Birçok uzman Capoeira tarihçesi hakkında konuşurken Afrika’dan Brezilya’ya gelen kölelere vurgu yapar. Kimilerine göre Capoeira dansı; kölelerin nesilden nesle birbirlerine aktardığı bir öğretidir. Yaklaşık 500 yıl önce Brezilya’da köle ticaretinin yapılmaya başlandığı dönemlere kadar uzanan Capoeira tarihçesi, Afro-Brezilyan bir kimliğe sahiptir.

Özellikle 1990’lı yıllarda dünyada ve ülkemizde popüler hale gelmeye başlayan Capoeira dansı, günümüzde de pek çok meraklıyı etrafında toplamaktadır.

Capoeira Sporu – Bir Dövüş Sanatı Olarak Capoeira

Capoeira dans mı spor mu sorusunu ortaya çıkaran durum ise uygulamada saklıdır. Capoeira dansı için iki dansçı, çember oluşturan izleyicilerin arasında karşı karşıya gelir, müzik ve seyircilerin eşliğinde dövüşmeye veya dans etmeye başlar. Dolayısıyla Capoeira dansı yapı itibariyle aynı zamanda bir dövüş sanatını da andırmaktadır. Nitekim Capoeira tarihçesi hakkında konuşurken belirttiğimiz gibi Afrika kökenli kölelerin eskiden beri bildiği dans figürleri üzerinden bir çeşit idman tekniğine dönüşen Capoeira dansı, gerektiğinde kendilerini savunabilmek için öğrendikleri bir tekniktir.

Capoeira Dansının Felsefesini Capoeira Kursu ile Keşfet!

Vücutlarını silah, danslarını ile kamufle olarak kullanan Capoeira dansçıları gibi sizler de bu dansın felsefesini öğrenebilirsiniz. Geleneksel kuralları, müzikler için kullanılan enstrümanları, şarkıları ve amacını anlamanız için zamana ihtiyacınız olacak. Ancak Dans Akademi’de deneyimli eğitmenlerimizle size özel hazırladığımız Capoeira kursu programlarımızda tüm bunları ve daha fazlasını bulacaksınız!

Vücudunuza esneklik kazandırmak, kas gücünüzü artırmak ve Capoeira dansı figürleriyle keyifli vakit geçirmek için Dans Akademi ile tanışın. Capoeira dansının ruhunu hissettikçe daha çok dans etmek isteyecek, bedeninizin geçirdiği olumlu değişimin farkına varacaksınız. Capoeira kursu sayesinde bambaşka bir hayatınız olacak.

[widget-200]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46