Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Tutku Dolu Bir Dans: Bachata Dansı Nedir?

“Acılı Aşk Şarkısında” Mutluğu Bulun! Bachata Dans 

Dominik Cumhuriyet’inden duyulan aşkın sesi tüm dünyaya ulaşıyor. Bachata dansı temel figürleri ile Küba kalça hareketlerine dayanan ve kelime anlamı olarak “acılı aşk şarkısı” anlamına gelen bir latin dansıdır.

Yavaş bir tempo eşliğinde tutkulu bir dans gerçekleştirmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bachata dansı çift dansları arasında en etkileyici yapıya sahip olan dans türlerin birisidir. Peki, bachata dansı nasıl ortaya çıkmıştır? Bachata dansı öğrenmek isteyenler nasıl bir bachata dans kursu ve bachata dans türleri noktasında nasıl bir seçim yapmalı? Bachata dansı hakkında aklına takılan her detayı sayfamızda bulabilirsiniz.

Bachata Dansı Tarihi –Dominik Yerel Bachata Dansı

Dominik Cumhuriyetine ait olan bachata dansı, yanı zamanda bağımsız bir müzik kültürünün de yansımasıdır. Hem dans hem müzik türü olarak karşımıza çıkan bachata 1960’lardan günümüze kadar uzanmaktadır. Bachata dans ortaya çıkışı itibariyle yerel halkın, dışlananların ve ötekileştirilenlerin kendilerini ifade etme şeklidir. Konular da tıpkı ritmindeki gibi yavaş ve karanlık bir atmosferde ilerlemektedir.

Günümüzde oldukça popüler olan bachata dans esas anlamıyla aksak adımlar ve Küba kalça hareketlerine dayanırken dünyanın farklı yerlerinde de farklı bachata türleri uygulanmaktadır.

Bachata Dans Türleri – Aşk Şarkısını Farklı Ritimlerle Dinleyin!

Esas itibariyle kalça ve ayak hareketleri ile şekillenen bachata dans hareketleri her kültürde farklı bir yansıma bulmuş Dominik’ten dünyaya yayıldıkça zenginleşmiştir. Peki, bachata dansı için birbirinden eşsiz figürler ne şekilde karşımıza çıkmaktadır?  

Bachata dans türleri genel itibariyle 5 bachata dans türü ile karşımıza çıkmaktadır. Bachata dansları olarak nitelendireceğimiz bu türler ait oldukları kültürlerden izler taşısa da esas itibariyle Dominik yerel halkına özgü bachata stillerini yansıtmaktadır. Bachatanın 5 temel türü: 

  • Orijinal bachata dansı olarak anılan Dominik bachata dansı, 
  • İlk Füzyon Stili Bachata dansı olan ve geleneksel bachatadan izler taşıyan geleneksel bachata dans,
  • 2005 yılından itibaren daha yeni bir Füzyon Stili olan modern bachata dans, 
  • tango ile bütünleşen bachata tango,
  • İspanya’ya da hayat bulan sensual bachata dans olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bachata dansı için batıdan gelen stillerin her biri kendine özgü stiller içeren birçok tarzın varlığından söz edilebilmektedir. Bunların farklı türler olarak kabul edilip edilemeyeceği noktasında da zıt görüşler er almaktadır.

Bachata Dansı Müzikleri – Hem Dans Hem De Müzik Türü Olarak Bachata

Ortaya çıkışından itibaren mücadeleci bir dans olan bachata dansı ve bachata dansı müzikleri, 1960’larda Dominik müzik endüstrisinin hükmetmeye başlamıştır. Yerel hak tarafından oldukça benimsenen bu dans türü ve müzikler radyo ve televizyonda yayınlanmak için mücadele vermek durumunda kalmıştı.

1970’lerde ne radyo ne de televizyonda hiçbir bachata dans müziğinin yayınlanması hoş görülmemiştir. Bunun yanında toplu mekânlarda bachata dansı yapmakta yasaklanmıştır. Gitarın oldukça ünlü olduğu bachata dansı müzikleri 1980’lerde popülaritesini dorukları taşımı ve mücadelesinden zafere ulaşmıştır.

Günümüzde son derece yaygın olan ve sıklıkla tercih edilen bachata dansı ve bachata dans müzikleri zorlu bir mücadele sürecinden sonra hayat bulmuştur.

Bachata Dansı Kursu Seçimi – Profesyonel Eğitimle Bachata Dans Kursları

Bachata dansı eğitimi almayı düşünüyor ve bachata dansı hakkında çok daha ayrıntılı bilgilere sahi olmayı hedefliyorsanız profesyonel bir eğitim almanızı önermekteyiz

Bachata dans kursu size bu doğrultuda hedeflediğiniz eğitimi sunabilmektedir. Size en verim ağlayacak bachata dans kursu seçmek için MEB onaylı bir bachata kursu tercih etmeye dikkat etmelisiniz.

Bunu haricinde bachata dans kursu uzman eğitmen kadrosu, bachata dans kursu sınıflarının konforu, genişliği ve temizliği, dans kursunun toplu taşımaya yakın olması da özel araçla kolayca ulaşabileceğini merkezi bir konumda yer alması size en verimli dans eğitimini verecek bachata kursu seçiminizde son derece önemlidir.

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46