Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Zumba Nedir? – Zumba Tarihi Ve Kültürü

Dünyayı Kasıp Kavuran Yeni Nesil Spor Zumbanın Tarihçesi – Zumbanın Hikayesi

Zumba dansı popüler olmaya başladığı ilk adan itibaren dans severlerin ve spor yapmak istteyenlerin ilgisini çekti ve tüm dünyaya yayılmaya devam etti. Eğlenceli figürleri ve spor ile dansı birleştiren figürleriyle Zumba nedir diye sorarsanız; yeni nasil fitness cevabını verebiliriz!

Birbirinden farklı müzik türlerinde dans ederek kilo vermeye yönelik çalışmaların bütünü olarak tanımlanabilecek Zumbanın çıkış hikayesi sizce nedir? Zumba nasıl ortaya çıkmıştır hiç düşündünüz mü? 

Zumba nasıl bir dans, kökenleri neler ve zumba nerenin dansı siz de bilmek istiyorsanız biraz daha yakından bakalım…

Zumba tarihi – Zumba Nasıl Ortaya Çıktı?

Zumbanın çıkış hikayesi çok dolu dolu bilgilere ya da ilginç hikayelere sahip değil… çünkü Zumba dansı aslında kökleri çok eskilere dayanan bir dans türü değil. Zumba hangi ülkeye ait merak edenler için hemen cevaplayalım; 1990 yıllarında dans sanatçısı ve koreograf Alberto Perez, Zumba’yı Kolombiya da ortaya çıkarmıştır. Dünya üzerinde en yaygın dans Fitness olan Zumbanın doğuşu, Alberto Perez’in Latin ezgileriyle Fitness programı düzenlemesine dayanmaktadır. 

Zumba dansı nedir sorusunu merak edenler için kısaca tanımlayalım… Zumba, aerobik harektlerini ve dans figürlerini içeren hareketli bir koroegrafiler bütünüdür. Zumba koreografilerinde bazen Bollywood figürleri, çoğu zaman Oryantal, Hip-Hop, Samba, Salsa, Merengue, Mambo hareketleri ve savaş sanatlarından esinlenilen hareketler kullanılır. 

Zumba yalnızca farklı müzik ve dans türlerine ait dans hareketlerinin kullanıldığı bir dans değildir. Squat ve lunge egzersizleri dans koreografisini süsler ve kaslarınızı daha fazla çalıştırarak zayıflamanıza yardımcı olur. 

Zumba’yı Alberto Perez keşfetti demiştik… Peki ama zumbanın hikayesi tam olarak ne? Bir göz atalım…

1986 yılında, aerobik eğitmenliği yapan Alberto Perez, aerobik dersinde kullandığı kasedi unuttuğu için, arabasında hazır bulunan Salsa ve merengue müziklerini aerobik sırasında kullandı. Geleneksel aerobik sınıflarından ve dans biçimlerinden çok farklı olan bu yeni dans türü, Kolombiya’da o günden sonra yayılmaya başladı ve başarıyı da yakaladı. 1999 yılında Amerika’ya yayıldı ve tüm dünyayı etkisi altına alması çok sürmedi…

Alberto Perez, Alberto Perlman ve çocukluk arkadaşı Alberto Aghion ile birlikte bir demo çıkarır. Demo reel adındaki bu çalışma daha sonra Fitness Quest adında bir şirket tarafından lisanslanır. Bu süreçten sonra Zumbanın hikayesi hız kazanır çünkü Fitness Quest tarafından pazar kampanyaları ve birbirinden farklı ev videolarıyla Zumba dansı kasetlerinde üretime geçilir.

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46