Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Salsa Nasıl Yapılır? Salsa Hareketleri

Kanınızı Kaynatacak Salsa Hareketlerini Merak Edenlere… İşte Salsa’nın Kıvrak Hareketleri!

Salsa’nın rengarenk dünyasına adım atmaya hazır mısınız? Birbirinden farklı kültürlerden etkilenmiş ve ortaya mükemmel bir kombinasyonla çıkmış Salsa figürlerini öğreniyoruz! Adımlarından dönüşlerine, shine’dan Salsa figürleri tekniklerine her varyasyonu anlatıyoruz.

Kadın ve erkek partnerlerin eşsiz uyumuyla sergilenen, dinamik hareketleri ile göz dolduran Salsa, hem kadın hem de erkek dansçılar için birbirinden etkileyici figürlere sahip. Siz de “Salsa nasıl yapılır” merak ediyorsanız; Salsa hareketleri ve Salsa’nın eşsiz müziklerini sizler için listeledik! 

Salsa Nedir? Salsa Nasıl Yapılır?

Birbirinden güzel ezgilere sahip bu müziklerde sergilenen Salsa figürleri neler? Kıpır kıpır dans müzikleriyle hem seyir keyfi veren hem de dans edenlerin mutlu ve enerjik olmasını sağlayan Salsa dansı tıpkı müziklerinde olduğu gibi birçok farklı stili içeriyor. Her bölgenin kendine özgü Salsa tarzı, her tarzın da kendi kültürünü yansıtan figürleri var…

Salsa, en genel tabiriyle bir partner veya grup içerisinde senkronize hareketlerle oynanır denilebilir. Eşli Salsa, erkek dansçının kadını yönlendirmesi ve kadının estetik dans figürlerini birer birer sıralamasıyla sergilenir. Serbest stil bir dans olarak kategorileştirilebilecek Salsa rutin hareketlere bağlı kalmayan eğlenceli bir dans olduğu için 7’den 70’e ilgi çeker. Doğaçlama hareketleri ile dans edenin yaratıcılığını ve yeteneğini sergileyebilmesine imkan tanıyan Salsa dansının kıvrak figürlerine biraz yakından bakalım.

Salsa Hareketleri 

Salsa figürleri; çeşitli adım, dönüş ve jestlerin birleştirilmesiyle meydana gelen, Salsa’ya güzellik katan hareket kombinasyonlarıdır. Erkek ve kadın figürleri, partnerlerin konumu itibariyle farklılık gösterse de Salsa hareketleri sınıflandırmasında farklılık görülmez.

Hızlı ve aktif bacak hareketleri, partnerlerin şarkı ritmine göre değişen temposu ve tutuş pozisyonları, özellikle kıvrak kalça hareketlerinin estetiği ile Salsa görenleri büyülüyor!

Salsa’da erkek yönlendirendir. Salsa’nın dinamik ritminde akışkanlığı sağlamak görevidir. Erkek Salsa dansçılarının dönüşleri ve figürleri kadın dansçılara göre daha sabittir. Kadın, Salsa dansında erkek tarafından yönlendirilir ve estetik figürlerini dönüşler esnasında sıralayarak sergiler. Kadın partnerin görevi, erkekten gelen komutları doğru bir şekilde uygulayarak sahneye dökmektir.

Salsa Hareketleri:

Basit Adım Varyasyonları – Salsa Figürleri

Salsa’nın temelinde adımların estetiği yatıyor! Salsa’nın temel adımları;

 • Basic Step (Temel Adım): Salsa figürlerinin temelindedir. Ön adım ve arka adımdan oluşur. Salsa müziğinin ritmine göre adım öne ve arkaya sırayla adımlamaktır. Partnerler senkronize bir şekilde karşılıklı adım atarlar. 
 • Side Step (Yan Adım): Ön ve arka yerine yanlara doğru 180 derecelik açılarla basılmasına denir. Basic step’te uygulanan ağırlık transferi uygulanır. 
 • Cumbia Step (Kumbia Adım): Salsa’nın ara ritimlerini doldurmak için atılan ritmik adımlardır. Sağ ve sol ayağa farklı ağırlık oranları sırasıyla verilerek adım atılır.

Cross Body Lead ve Varyasyonları – Salsa Hareketleri

Dönüşler Salsa’ya renk katıyor! Salsa’nın hareketli figürlerini sergilemeden Salsa olmaz!

 • Cross Body Inside Turn ve Varyasyonları
 • Cross Body Outside Turn ve Varyasyonları
 • Swing Turn (Coca Cola) ve Varyasyonları

Open Break ve Varyasyonları – Salsa Teknikleri 

Open Break Varyasyonları; kadın ve erkek dansçının kol mesafeleri arasında açıklığın artması ve dansı yöneten erkeğin sol adımını öne basmak yerine geriye basarak küçük şiddetli bir gerginlik yarattığı tüm benzer figürlere Open Break ve varyasyonları denir. Salsa’nın temel figürlerinden biridir ve Sala’ya renk katar. Dikkat edilmesi gereken azı temel noktalar vardır; partnerler birbirlerini engelleyecek şiddette bir güç uygulamamalıdır, kollar arasındaki tansiyon değiştirilmemeli dolayısıyla enerji akışı kesilmemelidir, Open Break’te kanca tutuşu zarar görmemelidir. Open Break sonrası figürlerin akışı sağlanmalı, Salsa’nın dinamiği bozulmamalıdır.

Koplex Kol Varyasyonları – Salsa Figürleri 

Koplex Kol ve varyasyonları Salsa’nın figürlerini süsleyen seri kol hareketlerinin tüm ismidir. Özellikle Power LA Style dansçıları tarafından oldukça sık kullanılır. Adılar ve çeşitli enerjik kol figürleri benimsenmiştir. Koplex kol hareketi ve varyasyonları oldukça dinamik ve denge gerektiren; Salsa’yı süsleyen hareketlerdir. Sıkı çalışma ve efor gerektirir.

Stop on X ve Varyasyonları – Salsa Hareketleri

Bir figürü sergilerken dansçıların enerji akışını değiştirerek aniden farklı bir enerji akışına geçmesi ve farklı bir figür sergilemesine denir. Kombinasyon biçiminde bir figür olan Stop On X’in Slasa türü ve müzik tipine göre farklı varyasyonları bulunmaktadır.

Trick Varyasyonları – Salsa Teknikleri 

Salsa’nın akışı içinde, dansın enerjisini ve akışını değiştirmeden yapılan tüm low lift, duruş, poz, geçiş ve çeşitli sürpriz müzik ve koreografi yorumlarının sergilenmesidir. Bu tip figürler Trick olarak adlandırılır. Salsa’nın monoton olmasını engeller ve her Salsa dansına farklı bir özgünlük katar.

Akrobatik Varyasyonlar – Salsa Figürleri

Temel seviye Salsa dansçılarının yapamayacağı, temeli akrobasiye, dikkatli ve çok çalışmaya dayalı bir figür tarzıdır. Akrobatik kombinasyonlar yoğun pratik ve doğru uygulama gerektirir. Aksi taktirde akrobatik hareketler sonucunda ciddi sakatlanmalar yaşayabilirsiniz.

Ara Ritim Varyasyonları – Salsa Hareketleri

Orta ve ileri seviye dansçıların sergilediği dans figür varyasyonlarıdır. Ara ritim varyasyonları normal Salsa akışı içerisinde 4 bitlik bir sayı aralığı yerine 2 bitlik iki parça şeklinde yorumlanarak yapılır. 

Dönüşler – Salsa Teknikleri

Salsa’nın birbirinden renkli dönüşleri ile baş döndürücü koreografiler! Her dönüş farklı bir tarzda ve farklı teknikler kullanılarak yapılır. Salsa hareketleri ve dönüş teknikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Adım Dönüş (Step Turn)
 • Serbest Dönüşler (Free spin)
 • Çapraz Dönüş (CrossTturn)
 • Kanca Dönüşü (HookTturn)
 • Travel Turn (Gezici Dönüş)
 • Spiral Dönüş (Spiral Spin)
 • Under Arm (Kol Altı Dönüş) 
 • Kombinasyon İçi Dönüşler
 • Modern ve Jazz Dans kökenli dönüşler
 • Bale kökenli dönüşler

Shine – Salsa Figürleri

Salsa’da doğaçlama yeteneğinizi ve yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz bölüm olan Shine, Salsa’nın en canlı bölümüdür. Türkçe karşılığı “parlamak” olan Shine; adını, dansçıların figürleri güzel görünsün diye ayakkabılarını parlatmalarından almıştır. Amerika’nın gece kulüplerinden doğan ve serbest figürlerin sergilenmesiyle uygulanan Shine’da dansçılar kendilerine özgü figürlerini yapma imkanı bulur ve yeteneklerini açığa çıkarırlar. Kendi ayak hareketlerini ve dans hareketlerini sergilemek için yanıp tutuşlan dansçılar aynı zamanda Shine bölümündeki Salsa hareketleri ile Salsa’yı her zaman canlı tutarlar.

Salsa En Güzel Sahnede Öğrenilir!

Sizi gündelik sorunlardan uzaklaştıracak, hayata daha pozitif bakmanıza imkan tanıyacak Salsa ile danstan keyif alabilir ve günlerinizi daha keyifli geçirebilirsiniz. Salsa eğitimi ile öğrenecekleriniz sayesinde bedeninizi yeniden harekete geçirebilir, hareketsiz ve her zaman aynı olan yaşamınızı bir kenara bırakabilirsiniz. 

En renkli ve dinamik Salsa saatleriyle kendinizi yenileyin! Dans ederken beden dengenizi yeniden bulun ve daha aktif günleri selamlayın! Dans Akademi Salsa kursları ile uzman eğitmenlerden Avrupa standartlarında uygulama ağırlıklı Salsa eğitimi alın, siz de fark yaratan dans eğitimleriyle hayatınızda bir değişiklik yapın! Dans Akademi ile kapsamlı bir Salsa eğitimi süreci geçirin, ayrıcalıklı bir hobiniz olsun!

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46