Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Salsa Figürleri - Salsa Nasıl Yapılır?

Kıpır Kıpır Müziklere Harika Salsa Hareketleri!

Capcanlı müzikleri ve dans etmeden duramayacağınız tınıları ile salsa muhteşem figürlere sahip. Bedeninizi yakından tanımanızı sağlayacak ve kendinizi iyi hissetmenize yarayacak salsa, Latin kültürünü sevenler ve dans etmek isteyenlerin de ilgisini ilk çeken dans türlerinden bir tanesi.

Siz de salsa ile ilgileniyor musunuz? Salsa öğrenmek istiyorsunuz ve salsa hareketleri nelerdir merak mı ediyorsunuz? O halde salsa figürleri ve hareketlerini konu aldığımız bu yazımızı okumaya devam edin!

Öğrendikçe Dinamikleşeceğiniz Salsa Figürleri - Bu Danstan Keyif Alacaksınız!

Salsa figürleri yalnızca bedenini kıvrak bir şekilde kullanılmasından ya da partnerler arasındaki uyumun sergilenmesinden oluşmuyor… Salsa figürleri her dansçının kendi yeteneğini gösterebileceği özgün bir ruha sahip! 

Yazımızın devamında salsa hareketleri nelerdir inceleyeceğiz ve ayak adılarından, “shine” tekniğine sizlere salsa figürleri hakkında incelikleri aktaracağız!

Salsa Hareketleri:

Basit Adım Varyasyonları – Salsa Figürleri

Salanın temelinde yatan adımlar hem salsa figürleri için çeşitlilik oluşturuyor hem de her bir salsa hareketinin çok daha kontrollü biçimde yapılmasını sağlıyor… Basic steps adı verilen basit adım ve türleri salsanın adımlarını süsleyen side step, cumbia step gibi varyasyonları nasıl yapılıyor bir bakalım…

 • Basic Step (Temel Adım): Salsa figürlerinin temelindedir. Ön adım ve arka adımdan oluşur. Salsa müziğinin ritmine göre değişen adımlarda sırasıyla ön ve arka yönlere doğru adımlar atılır. Burada partnerlerin senkronize adım atması önemlidir.
 • Side Step (Yan Adım): Ön ve arka adımlar yerine yanlara doğru yapılan 180 derecelik adımlardır. Ağırlık transferi ilkesiyle yapılan adımlamalar da salsa yaparken sıklıkla kullanılır. 
 • Cumbia Step (Kumbia Adım): Sağ ve sol ayağa farklı ağırlık transferleri verilerek salsanın ara ritimleri doldurulur. 

En dinamik salsa figürleri için temelde doğru adımları atabilmek bulunuyor! Siz de salsa basic steps ve varyasyonlarını öğrenmekle dans etmeye başlayabilirsiniz!

Cross Body Lead ve Varyasyonları – Salsa Hareketleri

Cross body lead salsa için öyle önemli ki tüm estetik dönüşlerin temelinde o yatıyor! Cross Body lead ile bedeninizi harika bir şekilde figürlerinizle süsleyebilecek ve yeteneklerinizi sergileyileceksiniz. Cross Body Outside ve Inside Turn ve Varyasyonları

 • Cross Body Outside Turn ve Varyasyonları
 • Swing Turn (Coca Cola) ve Varyasyonları

Partnerlerin uyum içerisinde dans ederken danslarını süsleyen cross body lead salsa dansını zenginleştiren figürlerin başında geliyor.

Open Break ve Varyasyonları – Salsa Teknikleri 

Open Break Varyasyonları; kadın ve erkeklerin kol açıklığını artırmak ve dansı yöneten erkek partnerin adımını geriye basmasıyla bir gerginlik yaratmasından oluşur. Salsaya renk katan open break salsa için en temel figürlerden biridir. 

Open break salsa için uygulanırken dikkat edilmesi gereken temel noktalar bulunmaktadır. partnerler, birbirlerini engelleyebilecek kadar bir güç uygulamamalıdır. Salsa sırasında akan enerji akışı kesilmemelidir. Open break pozisyonunda salsa için gerekli olan kanca tutuşu zarar göremeli ve partnerlerin ellerindeki dinamik bozulmamalıdır. 

Koplex Kol Varyasyonları – Salsa Figürleri 

Koplex Kol ve varyasyonları Salsa’nın figürlerini süsleyen, özellikle LA style dansçılarının özellikle kullandığı bir stildir. Koplex kol varyasyonları sırasında adımlara beraber çeşitli enerjik kol figürleri benimsenmiştir. Salsada koplex kol hareketleri sıkı bir çalışmanın sonucunda keyifli bir şekilde yapılabilir. 

Stop on X ve Varyasyonları – Salsa Hareketleri

Bir figürü sergilerken bir dansçının farklı bir figüre geçmesi ve enerji akışını değiştirmesi ile sergilenen Stop on x ve varyasyonları, salsanın en enerjik ve en renkli hareketlerinden biridir. 

Trick Varyasyonları – Salsa Teknikleri 

Salsa’nın akışı içinde, dansın enerjisini ve akışını değiştirmeden yapılan tüm low lift, duruş, poz, geçiş ve çeşitli sürpriz müzik ve koreografi yorumlarının sergilenmesine trick varyasyonları denmektedir. Salsanın monoton bir havaya girmesini engeller ve dansa enerji katar. 

Akrobatik Varyasyonlar – Salsa Figürleri

Temel seviye salsa dansçıları için oldukça zor figürler arasında yer alan Akrobatik varyasyonlar, ileri seviye tekniklerdendir. Oldukça zor olan bu salsa figürleri, sıkı çalışma ve disiplinle yapılabilir. Akrobatik figürlerin sergilenmesiyle dans süslenirken tehlikeli sonuçlar olmaması için düzenli pratikler yapılmalıdır.

Dönüşler – Salsa Teknikleri

Salsanın birbirinden keyifli dönüşleri bulunmaktadır. Bunlar salsanınn diamik ruhunu yansıtan ve salsayı hareketlendiren, enerjisini izleyicilere geçiren dönüş çeşitleridir. 

 • Adım Dönüş (Step Turn)
 • Serbest Dönüşler (Free spin)
 • Çapraz Dönüş (Cross turn)
 • Kanca Dönüşü (Hook turn)
 • Travel Turn (Gezici Dönüş)
 • Spiral Dönüş (Spiral Spin)
 • Under Arm (Kol Altı Dönüş) 
 • Kombinasyon İçi Dönüşler
 • Modern ve Jazz Dans kökenli dönüşler
 • Bale kökenli dönüşler

Salsa dönüşleri salsa figürleri arasına en çeşitli ve dansçıların her birinin yeteneğini göstermesini sağlayan figürlerdir. 

Shine – Salsa Figürleri

Salsada doğaçlama olarak adlandırılan ve sanatçıların kendi yetenekleri ile “parlamasını” sağlayan shine, dansçıların özgün hareketlerini göstermesini ve beğeni toplamasını sağlayan salsa figürleri arasındadır. Dans sırasında dansçıların partnerlerinden ayrı olarak salsa hareketlerini göstermelerini sağlar. Kendilerine özgü hareketlerle salsayı süsler.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46