Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Roman Dansı Ne Kadar Sürede Öğrenilir? Herkes Dans Edebilir Mi?

Roman Havası ile Hayatına Renk Katmak İsteyenler İçin İpuçları

Roman halkının geleneksel dansı Roman havası ile hayatınızın sıradanlığına dur demek, iş, okul veya gündelik yaşamın stresini geride bırakmak, rutininizi renklendirmek istemez misiniz? Roman dansı ve kültürüyle tanışmak yaşamınıza renk katmak için aradığınız ilaç olabilir. 

Eğer siz de Roman dansı ve kültürüne ilgi duyuyorsanız doğru adrestesiniz! Roman dansı ne kadar sürede öğrenilir sorusuna yanıt vermek için öncelikle Roman dansının nasıl bir dans olduğuna göz atacak, buradan hareketle Roman dansı öğrenme süresi için bir tahmin yürütmeye çalışacağız. Ancak unutmayın ki Roman dansı öğrenme süresi öncelikle kursiyerin seviyesine ve dans yeteneklerine bağlıdır. İşte Roman dansı hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtları...

 

Roman Dansı Nasıl Bir Dans?

Roman dansı hareketleri ve tekniklerine göz attığımızda dansta genellikle vücudun kalça kısmını ön plana çıkaran hareketlerin yer aldığını görmekteyiz. Grup halinde de oynanabilen Roman dansı, aynı zamanda solo performanslara da olanak vermektedir. Klasik duruş veya kalıpları olmayan Roman havası ritimle yüksek bir uyum yakalamaya dayanır. Nitekim zorluğunun da burada olduğunu vurgulamak gerekir.

Kadın ve erkek Roman dansı figürleri son derece benzer olsa da yine de ufak farklılıklardan bahsedilebilir. Bunların başında erkeklerin daha çok kollarını açması, kadınların ise elleri yukarı bakacak şekilde pozisyon alması gelir. Aynı şekilde erkeklerin gövdesi Roman havası sırasında daha dik dururken kadınlar ise daha kıvrak bir performans sergiler. Son olarak vurgulamak gerekir ki performans sırasında jest ve mimiklerin kullanımı da büyük önem taşır. Peki Roman dansı ne kadar sürede öğrenilir? Gelin bu soruya birlikte yanıt vermeye çalışalım.

Roman Dansı Öğrenme Süresi Ne Kadar?

Yazımızın başında vurguladığımız gibi Roman dansı öğrenme süresi için kesin bir süre vermek zordur. Çünkü bu sorunun yanıtı genel olarak kursiyerin yeteneklerine ve seviyesine bağlıdır. Ayrıca Roman havası, kalıplaşmış figürlerinin az olması nedeniyle belli koreografilerin ezberlenmesinden çok vücuda gerekli esnekliği ve kıvraklığı kazandırarak öğrenilmelidir. Yine de Roman dansı ne kadar sürede öğrenilir sorusuna bir yanıt vermek gerekirse 10-12 haftalık bir sürenin önemli figürleri sergilemek için yeterli bir süre olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Roman Dansı Nasıl Öğrenilir? Roman Dansını Herkes Yapabilir Mi?

Sonda söylememiz gereken şeyi hemen başta söyleyelim; Roman dansı müzik kulağı olan herkes tarafından rahatlıkla öğrenilebilir. Ancak eğitim almamış kişiler daha çok müziğe kendilerini bırakarak çeşitli figürler sergiledikleri için bunu gerçekten Roman havası saymak oldukça zordur. 

Bu yüzden Roman dansı nasıl öğrenilir sorusuna yanıt verirken Roman dans kursu programlarını öne çıkarmak gerekir. Roman havası severlerin ya da oynamak isteyenlerin öncelikle Roman dans kursu veren eğitmenler ve dans okullarıyla iletişime geçmeleri gerekmektedir. Roman dansı eğlenmeyi sevenlerin kolayca benimseyeceği bir danstır. Dolayısıyla Roman dansını herkes yapabilir mi sorusuna evet yapabilir cevabını içtenlikle verebiliriz.

Roman Dans Kursu ile Hem Eğlenecek Hem De Yeni Bir Kültürü Tanıyacaksınız!

Kıpır kıpır ritimleri ve kanınızı kaynatan müzikleri Roman dansı hayatınızdaki tüm sıkıntıları unutmanızı, stresi geride bırakmanızı sağlayacak. Hem bedeninizi hem de zihninizi tazeleyerek adeta hayata yeniden başlamış gibi hissedeceksiniz.

Roman dansı ile yeni bir kültürü tanımak isteyenler, dans etmeden duramayan dans tutkunları ve ayrıcalıklı bir hobi edinmek isteyen herkese Dans Akademi’de yer var! Dilediğiniz gün ve saatte, ihtiyaçlarınıza, beklentilerinize ve ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş Roman dans kursu programlarıyla uygulama ve pratik ağırlıklı, dans gecelerinden sahne şovlarına kadar renkli aktiviteler bulacağınız eğlenceli bir ortamda eğitim almanın tadını çıkaracaksınız.

[widget-224]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46