Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Alzheimer’a Karşı Oryantal Dansı! Oryantal Dansının Yararları

Alzheimer ile Savaşanların Bilmediği Bir Güç: Oryantal Dansı – Oryantal Dansının Faydaları

Alzheimer’a karşı Oryantal dansı birebir! Dans etmenin fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara iyi geldiği söyleniyor. Bu rahatsızlıklara karşı dans etmek, onları ortadan kaldırmak konusunda çok güçlü; bunlardan biri de Alzheimer. Oryantal faydaları arasında Alzheimer’a karşı iyi bir fırsat olması bulunuyor. 

Oryantal, kıvrak figürleri ve seyir zevki veren koreografileriyle ilgi çeken bir dans iken, bir de bu tip üzücü hastalıklara iyi gelmesi onu tercih edilebilir kılıyor. Oryantalin faydaları yalnızca Alzheimer’a iyi gelmesiyle kalmasa da gelin, bir yakından bakalım…

Alzheimar’a Karşı Oryantal – Nasıl Başladı?

Alzheimer’a karşı Oryantal dansının faydaları nasıl keşfedildi? Oryantal yapmaya başlayanların zihinlerindeki kuvvetlenme ne zaman gözlemlendi? Oryantalin faydaları arasında Alzheimer savaşını ekleyen hikayesine bir göz atalım…

Monaco kraliyet ailesine dans eğitimi veren, ”Prens ve prenseslerin dansçısı” olarak tanınan Lale Roche, spor ve dans figürlerini harmanlayarak geliştirdiği ”gym-oryantal” sayesinde öğrencilerinin fiziki rahatsızlıklarının ortadan kalktığını belirtirken Alzheimer hastalığına karşı da iyi bir silah olduğunu söylüyor. 

Küçük yaşından itibaren Oryantal’in profesyoneli olma yolunda ilerleyen Lale Roche Oryantal’in yalnızca fiziksel sağlığa değil, Alzheimer’a da iyi geldiğini belirtiyor. Ünlü eğitmen dansın kişilerin zihinsel işlevlerini artırdığını ve hafızalarını güçlendirdiğini söylüyor.

Oryantalin yararları arasında Alzheimer’a nasıl iyi gelmesi olabilir diye sorarsanız cevaplayalım… Alzheimer’a karşı Oryantal dansı yapmak zihinsel süreçleri hızlandırdığı için Oryantal’in herkesin yapabileceği koreografileri içinde hastalığa karşı direnç göstermek daha kolay oluyor. Oryantalin avantajları arasında özellikle bu hastalıkla savaşanların zihinlerini ve bedenlerini yenilemelerini sağlaması bulunuyor. Özellikle belirli bir yaş üzerindeki bireylerin Oryantal yapması tavsiye ediliyor. Yani belki tahmin edilemezdi ama Alzheimer’a karşı Oryantal dansı çok iyi geliyor.

Zihinsel Süreçleri Güçlendiriyor!

Oryantal dansın faydaları saymakla bitmiyor! Oryantal, beden, zihin ve ruha en iyi gelen dans türlerinden biri… Nasıl mı? Kilo verme, duruş ve omurga sorunlarını çözme, bel ağrılarını giderme gibi avantajları olan Oryantal, şimdi de Alzheimer ile savaşıyor. 

Roche’nin de belirttiği gibi vücudun değişik bölgeleriyle 5-6 hareketi aynı anda yapmayı gerektiren dans, özellikle Alzheimer hastaları için de çok önemli. Dr. Mehmet Öz’ün de televizyon programlarında belirttiği gibi, Alzheimer hastalığına karşı dans son derece etkili bir yöntem olabiliyor. Alzheimer’a karşı oryantal dansı yapanlar da bu durumu onaylıyor. Bunun sebebi, Oryantal dansının figürleri ve koreografi oluşturma çalışmaları, aynı anda birkaç kombinasyonu gerçekleştirmeye yönelik zihnin çalışması ve müziklerin halihazırda zihinsel süreçler üzerindeki faydaları ile birleşince ortaya olumlu sonuçlar çıkıyor.

Fizyoterapistlerin de hastalarına önerdiği Oryantal dansı, stresi ve kaygıyı da azalttığı için insanları rahatlatıyor. Gerçekten de Oryantalin faydaları saymakla bitmiyor! Oryantalin faydaları çok çeşitli olsa da biz bir yakından bakalım, Alzheimer’a karşı nasıl iyi geliyormuş Oryantal…

Oryantalin Alzheimer ile savaşında en büyük avantajları şunlar:

  • Oryantalin yararları arasında bel ve karın bölgesi ile aynı anda farklı kasların çalışmasını sağlaması yer alıyor.
  • Dans ederken hareketlerin düşünülmesi zihnin çalışmasını sağlıyor. Oryantalin avantajları arasında zihnin çok yönlü düşünce gücünü arttırması bulunuyor.
  • Dans sırasında hareketlerin hatırlanmaya çalışılması zihnin güçlenmesini sağlıyor.
  • Oryantal stresi azaltarak Alzheimer’ın olumsuz etkilerine direniyor. Alzheimer’a karşı oryantal dansı psikolojik yönden de etkili oluyor.
  • Oryantal, kişiye mutluluk verdiği için hastaların çoğunun hayata bakışını değiştiriyor. Alzheimer ve diğer hastalıklara gereken morali dans ederek depolayan insanlar daha iyi bir süreç geçiriyor.
  • Oryantalin yararları arasında eğlenceli müzikleri ile kişiyi kaygılarından uzaklaştırması da yer alıyor.
  • Ritmik bir dans olması açısından müzik ve hareketler arasında bağ kurulması kolay oluyor. Bu durum da kişinin zihninin Oryantal dansı yaparken sürekli hareket halinde olmasını sağlıyor.
  • Dans etmek aynı zamanda fiziki gücü artırdığı için kişiler yaşama daha sıkı sarılıyorlar. Oryantalin avantajları hayatın her alanında kişinin karşısına çıkıyor.

Oryantal’in birbirinden güzel figürlerine ek olarak bir insana bu kadar fayda sağlaması dans etmek isteyenleri de, dansı öğrenmek isteyenleri de ve maalesef Alzheimer gibi rahatsızlıklardan muzdarip olanları da Oryantal’e teşvik ediyor.

Oryantale Ne Zaman Başlamak Gerekir?

Oryantal yapmaya başlamak için hastalığın ortaya çıkmasını beklemek yanlıştır. Özellikle 60 ve üstü iseniz Oryantal yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Oryantal sayesinde hem sosyalleşmiş hem de sağlığınızı korumuş olursunuz. 60 Yaş ve altı için de Oryantal’e hemen başlamak hayatlarında daha fazla yarar sağlayacak ve dans etmenin avantajlarını hemen farketmiş olacaklar!

Kolay öğrenilmesi ve zor hareketlerinin bulunmaması nedeniyle her yaştan dans sever için uygun bir danstır. Yaş gruplarına göre ayrılan sınıflara katılarak sağlığınızı korumaya hemen başlarsınız. Alzheimer’a karşı Oryantal dansı ile zihninizi kuvvetlendirmeye başlayabilir, şimdiden bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Oryantal Alzheimer Olmayı Engeller Mi?

Oryantal, Alzheimer olmayı engellemese de bu hastalığın ortaya çıkmasını ve ilerlemesini geciktirebilir. Alzheimer olan hastalarda ise fiziksel ve zihinsel kabiliyetlerini artırmaya yarayabilir. Dansı bir hobi edinerek zihninizi ve bedeninizi güçlendirebilir, daha mutlu ve sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz! Doktor önerisi olmadan herkes istediği dansa başlayabilir ve dans etmenin hayatlarında fark yaratacak yararlarını gözlemleyebilir. Oryantalin yararları ve diğer dansların avantajları her yaşta kişiye en iyi şekilde etki edecektir.

Bu nedenle sadece Oryantal değil; Vals, Salsa, Bachata, Merengue, Modern Dans, Zeybek ve Sirtaki gibi danslar yapılabilir. Hastaların ayrıca Pilates ve Yoga’ya başlaması da vücutlarının direncini artırabilir, zihinsel ve ruhsal olarak rahatlamalarını sağlayarak sağlıklarına kavuşmaları konusunda onları destekleyebilir.

Oryantal Kursu İle Daha Zinde Günlere!

İsterseniz hobi edinerek dansla hayatınıza keyif katabilir, isterseniz hastalıklar karşısında dansın motve edici ve kuvvetlendirici etkisinden yararlanabilirsiniz. Oryantal de hem fiziksel rahatsızlıklara, fazla kilolara, hazımsızlık sorunlarına ve tabii ki bahsettiğimiz gibi Alzheimar’a iyi gelen bir dans türü. Oryantal dansı kursları ile eğlenebilir ya da hastalığınız karşısında size destek çıkacak keyifli bir aktiviteye başlayabilirsiniz. 

Eğer çevrenizde Alzheimer gibi rahatsızlıklardan muzdarip bir tanıdığınız varsa ya da siz Oryantal dersi almak istiyorsanız Dans Akademi ailesine katılarak samimi bir ortamda daha sağlıklı günlere keyifli bir şekilde adım atabilirsiniz. Uzman eğitmenlerden alacağınız kaliteli Oryantal eğitimi programlarıyla hemen dans etmeye başlayabilir ve hayatınızdaki farkı görebilirsiniz!

[widget-182]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46