Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Hip Hop Nasıl Yapılır? Hip Hop Hareketleri ve Teknikleri

Sokaklardan Tüm Dünyaya Yayılan Hip Hop’ın Meraklılarına Hip Hop Hareketleri ve Hip Hop Müzikleri…

Milyonları etkisi altına alan Hip Hop nasıl yapılır, sokaklardan doğan bu müzik türü ve kültürü ile ilgilenen herkesçe merak edilen bir konu. Hip Hop dans hareketleri içinde akrobatik hareketlerinin estetiğini de barındırıyor. New Yor’un sokaklarından doğan, birbirinden hareketli ritimleriyle Hip Hop dans figürleri hakkında bilgi sahibi olmak ve Hip Hop nasıl yapılır sorunuzun cevabını bulmak için yazımızı okumaya devam edin…

Özellikle çocuklar ve gençler arasında oldukça ilgi çeken ve tercih edilen Hip Hop etkileyici figürleriyle hem dans keyfi hem de seyir zevki veriyor! Yalnızca dans figürleri ile değil, Hip Hop müzikleri ile de oldukça yaygın ve sevilen bir kültür… Siz de Hip Hop nasıl yapılır, Hip Hop dans hareketleri nelerdir merak ediyorsanız ve Hip Hop müzikleri hakkında bilgilenmek istiyorsanız gelin biraz yakından bakalım…

 

Hip Hop Nedir? Hip Hop Nasıl Yapılır? 

1970’li yılların Amerika sokaklarında, Amerika’nın getto adı verilen mahallelerinde yaşayan siyahilerin tüm dünyaya kazandırdığı Hip Hop kültürünün ve müziklerinin; beden ifadesinden ortaya çıkmış, daha sonraki yıllarda da bu kültürün en önemli temsilcilerinden biri haline gelmiş bir unsurudur Hip Hop dansı. İçerisinde akrobatik hareketlerini, farklı müzik ve dans türlerinden figürleri bulunduran bir dans türüdür. 

Hip Hop nedir sorusunun en güzel ve doğru cevaplarından biri, bu kültürün bir başkaldırıdan ve bir isyandan ortaya çıktığı olur. Ortaya çıktığı dönemde ve tüm dünyaya yayılmadan önce siyahilerin sokak dansı olarak nitelendirilmiştir. Günümüzde rap müziklerle çeşitlendirilen ve iyice zenginleşen Hip Hop kültürü çocuklar ve gençler arasında yaygınlaşmış ve ilgililerinin de nasıl yapıldığını merak ettiği bir dans çeşididir.

Eğer siz de Hip Hop dansı nasıl yapılır merak ediyorsanız, Hip Hop dans hareketleri ilginizi çekiyorsa ve irbirinden farklı Hip Hop dans figürleri öğrenerek bunları sergilemeyi amaçlıyorsanız sizzler için Hip Hop dans hareketleri ve müziklerini anlatıyoruz!

Hip Hop Dans Hareketleri -  Hip Hop Hareketleri İsimleri

Hip hop dansı aslında Street Jazz, Break Dance ve popping gibi dans türlerinin bir kombinasyonu olarak sergilenir. Her dans türünden birkaç figürün farklı varyasyonları gerçekleştirilere yapılan Hip Hop dansı eski ve yeni ekol olarak ikiye ayrılmaktadır. 

Eski ekolün kökleri daha çok 1970 ve 1980 döneminin dans türlerinden figürler sergilenmesiyle meydana gelirken, yeni ekol ise son döneme damga vuran harlem shake, chicken noodle soup, freaking gibi popüler dans türlerini içerir. 

Hip Hop dans hareketlerini kategorileştirmek için Break Dance’ın figürleri ve hareketlerinden faydalanmak gerekir. Bunun sebebi, Hip Hop kültürünün dans türü olarak çoğunlukla Break Dance figürlerinin kullanılmasıdır. Hip Hop bir kültürdür ve Hip Hop dansı hareketleri de bu kültürün ağırlıklı olarak Break Dance ve diğer dans türlerinin figürleriyle sergilenmesinden doğmuştur. 

Hip Hop Hareketleri - Asi Ruhların Estetik Figürleri 

Hip Hop dansı, tüm bedeni çalıştıran, kaslarınızı esneten ve izleyenleri yeteneğinizle hayran bırakacağınız figürlere sahip… Çoğunlukla Footwork ve Powermoves olarak iki gruba ayrılabilecek Hip hop hareketlerinin, doğaçlama yeteneği, yaratıcılık ve müziğin ritmine göre şekillenen birbirinden farklı ve her gün yenileri sergilenebilen dans figürleri vardır. 

Hip Hop Dans Adımları ve Varyasyonları – Footwork Hip Hop’ın Temeli!

Hip Hop ve Break Dance için başlangıçtan itibaren Footwork adı verilen, ardı arkasına hızlı ayak hareketleri yapılmayı tanımlayan adımlamalar çok önemliydi. Footwork çalışmaalrı Hip Hop figürlerine çeşitlilik katarken, dansçıların ayak hızlarıyla birlikte yeteneklerini sergilemesine de imkan tanımaktadır.

Hip Hop Footwork hareketleri ve adımlamaları doğaçlamalar ile seçilen müziğin gidişatına ve ritmine göre geliştirilebilir; yavaş ya da hızlı olması, seçilen müzik ve sergilenen koreografi ile ilgilidir.

Hip Hop Dans Figürleri ve Varyasyonları – Powermoves’lara Bir Bakalım!

Footworkeri süsleyen güçlü figürlerle Hip Hop ruhu başkaldırının sesi oluyor! Footworklerin yanında Hip Hop’ın can damarı denilebilecek Powermoves harektler, Hip Hop’ta dançının ritme göre iyice ısınarak çoğunlukla aktrobatik hareketler sergilemesidir. 

Powermoves, Hip Hop’ta koreografiyi süsler ve Hip Hop sanatçılarının dans yeteneklerini, bedenini nasıl kullandığını ve koreografi yeteneğini gösterir. Hip Hop kültüründe Powermoves, dans edenlerin birbirlerine meydan okudukları sırada sergiledikleri harektler olarak genel anlamda kategorileştirilebilir. 

Powermoves hareketlerinde birçok çeşit vardır; kol üzerinde dönme, kafa üzeri dönüşü, parende hareketleri bunlar için örnek teşkil eder.

Hip Hop Müzikleri – Başkaldıran Ritimler

Hip Hop kültüründe gelişen Hip Hop müzikleri, isyan ve başkaldırıyı anlatan; çeşitli konulara karşı başkaldırıda bulunan müizklerdir. Ritmik bir altyapı üzerine yazılan sözler “Rap” türünün farklı varyasyonları ile okunarak Hip Hop müzikleri oluşturulur.

Hip hop kültürünü yansıtan bazı Hip Hop müzikleri;

Sokakların Ritmini Sahneye Taşıyın! 

Hip Hop nasıl yapılır merak ediyor, siz de Hip Hop kültürünün bir parçası olmayı istiyorsanız; Hip Hop ile bedeninize hareket katmak, sıradan bir hayat tarzından kurtulmayı amaçlıyorsanız devam edin! Hip Hop’ın asi ritmleri hayatınıza renk katacak ve enerjinizi atmanıza fayda sağlayacak!

Siz de Hip Hop dans hareketleri sergilemek, Hip Hop nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız Dans akademi ailesine katılın ve Hip Hop çılgınlığını bizimle tecrübe etmenin farkını yaşayın. Uzman eğitmenlerden alacağınız Avrupa standartlarında uygulama ağırlıklı Hip Hop dans dersleri ile siz de Hip Hop pratiğini ve tekniğini öğreneceksiniz. İçinizdeki dansçıyı keşfetmek için gelin, bir kahve içelim ve size en uygun Hip Hop kursu programlarıyla siz de Hip Hop dans hareketleri bilgilerinizi geliştirin!

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46