Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Barre Egzersiz Mi Dans Mı? Barre Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pilates ve Yogayı Bir Araya Getiren Disiplin: Barre

Son yılların yükselen aktivitelerinden biri olan Barre egzersizleri her geçen gün daha fazlası insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Temel olarak balet ve balerinler gibi egzersizler yapmayı hedefleyen Barre, vücuda esneklik kazandırmak açısından da oldukça faydalı. 

Pilates ve yoga ile ilgilenenlerin de merak duyduğu Barre dans mı yoksa spor mu diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Yazımızda Barre nedir sorusunu yanıtlamak için detaylarını inceleyecek, daha sonra da Barre nasıl yapılır diye merak eden okuyucularımızın meraklarını gidermeye çalışacağız. İşte Barre egzersizleri hakkında tüm merak ettikleriniz…

Barre Nedir? – Barre Dans Mı Egzersiz Mi?

Yazımızın başında vurguladığımız gibi Barre ne demek sorusuna verilebilecek en kısa yanıt, balet ve balerinler gibi egzersiz yapmaktır. Son yıllarda Bar Method, Barre3 ve buna benzer isimlerle özellikle kadınlar tarafından oldukça ilgi duyulan Barre egzersizi, temel olarak vücudu bir dansçı gibi çalıştırmaya dayanır, ancak işin sonunda herhangi bir dans türünün figürlerini veya koreografilerini öğrenme zorunluluğu yoktur.

Bu noktada Barre egzersizleri ile diğer jimnastik ve egzersiz hareketlerinin ne farkı olduğunu düşünebilirsiniz. İşte bu noktada devreye pilates ve yoga gibi disiplinlerden ilham alınan yöntemler girmektedir. Barre egzersizi bu anlamda dansçıların idmanlarıyla yoga ve pilates disiplinlerinin özelliklerini bir araya getirmiştir. Dolayısıyla Barre egzersizleri sırasında vücut, ağırlık kullanılmaksızın, küçük ölçekli ve zorlayıcı olmayan hareketlerle çalışılarak yapılmaktadır. Burada amaç; bu türden basit hareketleri çok defa tekrarlayarak bedeni güçlendirmek ve esnekliği artırmaktır.

Barre Nasıl Yapılır? – Barre Dans Mı Egzersiz Mi?

Barre nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre artık Barre nasıl yapılır sorusuna geçerek daha fazla ayrıntı verebiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Barre egzersizleri genellikle ağırlık kullanılmaz. Aynı şekilde Barre hareketleri vücut için zorlayıcı değildir. Bunun yerine basit hareketleri sıkça tekrarlayarak vücudun güçlendirilmesi amaçlanır.

Bu açıdan Barre egzersizi yağ yakmaktan çok kas koordinasyonuna yöneliktir. Barre egzersizleri sayısında duruş ve vücut dengenizi geliştirebilir, kaslarınızı kuvvetlendirebilir, sağlıklı bir yaşam kültürü edinerek egzersiz yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Barre yaparken genellikle yararlanılan tek araç gereç, balet ve balerinlerin de kullandığı esneme barlarıdır. Nitekim Barre ne demek diye merak edenler, ismin buradan geldiğini kısa sürede fark etmişlerdir. Esneme barını kullanarak yapacağınız Barre egzersizleri tıpkı pilates ve yoga gibi genel olarak küçük kas gruplarının gelişimini hedefler.

Sağlıklı Bir Yaşama Dans Akademi ile Adım Atın!

Bale, yoga ve fitness’ı bir araya getiriyoruz! Dans Akademi’nin uzman eğitmenleriyle birlikte sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan sırları öğrenecek, Barre egzersizleri ile beden farkındalığınızı artırarak kaslarınızın ve eklemlerinizin ne kadar esneyebileceğini göreceksiniz. Eğer bedeninizin olumsuz sinyaller verdiğini hissediyor, sırt ve eklem ağrıları gibi sorunlardan şikayet ediyorsanız Barre kursu ile hayatınıza dinamizm katmayı deneyin!

Bedeninizi dinleyin ve daha esnek olmanın tadını çıkarın! Dilediğiniz gün ve saatte, ihtiyaçlarınıza, beklentilerinize ve ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş Barre kursu programlarıyla uygulama ve pratik ağırlıklı, bedeninize ve ihtiyaçlarınıza önem veren kaliteli bir ortamda eğitim almanın ayrıcalığını yaşayın, Dans Akademi ile değişimi hissedin…

[widget-222]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46