Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Rock’n Roll Dansını Herkes Öğrenebilir Mi? Nasıl Bir Danstır?

Rock’n Roll Dansı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz Burada!

20.yüzyıl danslarından Boogie Woogie’den esinlenerek oluşturulan Rock’n Roll dansı, Amerika’nın en ünlü danslarından biri olarak tüm dünyayı kasıp kavurmuştur. Rock’n Roll dansı, müziği ile birlikte gelişerek 1950’li yıllarda gençler arasında oldukça sevilmiştir. Nitekim dansın popülerliğini günümüzde de koruduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.

Peki Rock’n Roll nasıl bir dans? Herkes öğrenebilir mi? Gelin isterseniz öncelikle Rock n Roll dansı nedir, bu soruya yanıt vermeye çalışalım. Sonrasında da Rock’n Roll dansı hakkında bilgi vererek öğrenmeye nasıl başlayabileceğinizden bahsederiz. İşte Rock’n Roll dansı hakkında tüm merak ettikleriniz...

 

Rock’n Roll Dansı Nedir? Nasıl Yapılır?

Boogie-Woogie dansından türetilen Rock’n Roll dansı, gitarların yoğun olarak kullanıldığı müzikler eşliğinde yapılan bir danstır. Dansı icra edecek kişi sayısına bağlı olarak değişiklikler gösteren Rock’n Roll dansı türleri, double time, single time, triple time gibi çeşitler içerebilmektedir. Genellikle kendine has kıyafetleri, ritmik figürleri ve hareketli koreografileriyle bilinen dansta, klasik tekniklerin bulunması her çiftin yapabileceği bir dans olmasına zemin hazırlamıştır. ABD’de ortaya çıkan Rock’n Roll dansı, zaman içerisinde tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Günümüzde hala özel yarışmalarda, konsept günlerde ve okul balolarında tercih edilen bir dans olması, bu kültürün geniş coğrafyalara yayıldığının ve kendine has bir anlam kazandığının göstergesidir.

Genellikle altı vuruş ritminin öğretildiği dansta temel adımlar, hareket figürleri, dönüşler ve akrobatik hareketler üzerinde durulmaktadır. Rock’n Roll kurslarında verilen eğitim kapsamında yer alan Flick adımlar, çiftlerin figürlerine etkileyici bir görünüm kazandırmaktadır. Abartılı hareketlere dayanan Rock’n Roll dansı bu açıdan zor bir dans olarak sınıflandırılabilir.

Ayak figürlerinin, dönüşlerin ve kadının partneri tarafından havaya fırlatılması gibi akrobasi hareketlerinin yoğun olarak yer aldığı Rock’n Roll teknikleri, aynı zamanda hızlı ve ani figürler de barındırır. Bu nedenle öğrenme sürecini hızlandıracak etmenlerden biri de dansçının sık sık tekrar yapmasıdır.

Rock’n Roll Dansı İçin Yaş Sınırı Var Mı? Kimler Yapabilir?

Rock’n Roll dansı adımları ve figürleri itibariyle aslında oldukça hızlı bir danstır. Bu nedenle genel olarak genç dans tutkunlarının Rock’n Roll dansı alanında ilerlemesi mümkündür. Ancak böyle bir zorunluluk olmadığını hemen belirtelim. Rock’n Roll dansı nedir sorusunu yanıtlarken her ne kadar dansın zorlukları üzerinde dursak da Rock’n Roll ne demek diye merak eden, felsefesini Rock’n Roll adımları ile birlikte öğrenmek isteyen ve kendini genç hisseden her birey Rock’n Roll kursu alabilir. Kursiyerin beklentilerine, isteklerine ve hedeflerine göre kurs programında düzenlemeler yapılarak daha keyifli bir Rock’n Roll kursu planlanabilir.

Rock’n Roll Yalnızca Bir Dans Değil, Bir Yaşam Felsefesidir!

1950’lerin müzikleriyle yaşamın monotonluğunu kırmaya ne dersiniz? Her ne kadar Rock’n Roll dansı desek de Rock’n Roll’un bir danstan çok daha fazlası olduğunu unutmayın! Kalıplarınızdan çıkmak, kuralları dans pistinden yıkmak ve müzikle birlikte büyüleyici bir dünyaya adım atmak istiyorsanız aradığınız her şeyi Rock’n Roll kursu programlarında bulacaksınız!

Rock’n Roll kursu ile yeni bir insan haline gelmek ve adeta hayata yeniden başlamak istiyorsanız Dans Akademi’ye gelin, ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize uygun bir biçimde düzenlediğimiz Rock’n Roll kursu programları ile dansın ve müziğin eğlenceli dünyasına adım atın!

[widget-203]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46