Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Quick Step Nasıl Bir Danstır? Tarihi, Kültürü ve Teknikleri

Hızlı Adımlar, Neşeli Ritimler, Yeni Bir Dünyaya Açılan Kapı!

İngilizlerin dans kültürüne kazandırdığı Quick Step, hızlı ve neşeli ritmi, canlı ve kusursuz adımları ile eğlenceli bir dans. Salon dansları içinde en keyiflilerden biri olarak yaratıcılığa ve doğaçlamaya açık olmasıyla zenginleşmiştir. Kolay öğrenilen Quick Step bir dönemi kasıp kavurmuştur. Günümüzde de pek çok meraklısı olan Quick Step Dansı, ülkemizdeki dans tutkunlarının favori dansları arasında yer almaktadır.

Gelin öncelikle Quick Step tarihi ve kökenlerine yakından bakarak, dansı yakından tanımaya çalışalım. Sonrasında da Quick Step nasıl bir danstır sorusuna yanıt vererek Quick Step meraklılarına ipuçları vermeye çalışalım...

 

Yerinde Duramayanların Dansı Quick Step – Tarihi ve Kökenleri

Modern danslardan biri sayabileceğimiz Quick Step, 20. yüzyılın başlarında İngiltere’de doğmuştur. Genel olarak Foxtrot ve Çarliston danslarına benzeyen birçok figür barındırdığını söyleyebileceğimiz Quick Step tarihi içerisinde yavaş yavaş diğer danslardan ayrılmış, özgün bir tür haline gelmiştir. Adından da anlaşılabileceği üzere hızlı adımların önemli bir rol oynadığı dans, 100 yılı aşkın bir süredir dans tutkunları tarafından sevilen danslardan biri olmuştur.

Genel olarak Quick Step dansı neden Britanya’da bu denli popüler hale geldi sorusuna verilen yanıtların bir tartışma haline geldiğini söyleyebiliriz. Ancak en hoşumuza giden yanıtın, Britanya’nın soğuk kış aylarında insanları sıcak tutmaya yaradığı şeklinde verilen yanıt olduğunu belirtelim. 1920’lerde hızlı ve yavaş olmak üzere iki farklı Foxtrot türü vardı ve bunlardan hızlı olanı Quick Step dansı halini alarak diğerinden farklı bir tür haline geldi.

Quick Step Nasıl Bir Dans? – Quick Step Teknikleri

Quick Step nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre artık Quick Step nasıl bir dans sorusuna geçebiliriz. Ritmik hareketlerle geliştirilmiş bir dans olan Quick Step dansı, zıplamalar ve çiftlere özgü dönüş teknikleriyle kendi döneminin popüler dans türlerinden biri haline gelmiştir. Genç ve orta yaşlı dansçılara farklı figür tekniklerinin hızlı ve yavaş ritimlerle öğretildiği dans, daha ileri yaş gruplarına da hitap edebilmektedir.

Foxtrot türünün içerisinde üretilen dans adından da anlaşılacağı üzere harekete dayalıdır. Canlı figürleri ve eğlenceli ritmi ile çiftleri neşelendiren bir dans olan Quick Step, gruplar halinde oynanan türler arasında yer almaktadır. Yaratıcılık özelliği nedeniyle geliştirilmeye açık dans türlerinden biri olan Quick Step dansında 4 vuruş, 50/52 BPM gibi double-time ritim özellikleri tercih edilmektedir. Şase adımlardan oluşması dansa kendine has bir duruş kazandırmıştır. Quick Step hareketleri ve teknikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Hem lider hem de takipçi dansçı Quick Step dansı boyunca dik bir duruş sergilemelidir.
  • Temel Quick Step adımları yavaş – hızlı – hızlı şeklindedir.
  • Quick Step dansında ustalaştıkça adımlarınız hızlanır ve sanki yerden süzülerek yükseliyormuşçasına bir görünüm kazanmanızı sağlar.
  • Başlangıçta kapalı bir pozisyonda başlanır.
  • Sonrasında lider dansçı bir adım öne çıkar ve sola doğru yavaş bir adım atar. Ardından da sağ ayağını hızlı bir şekilde kaydırarak adımını kapatır.
  • Akabinde sol ayak öne doğru hızlı bir şekilde atılırken sağ ayak yavaşça geriye çekilir.
  • Adım kapatmak için sağ ayak hızlı bir şekilde kaydırılır ve hareket başa döner.

Hızlı dönüşler, zıplamalar, ayak hareketleri içeren Quick Step dansı, farklı yaş grupları için düzenlenerek daha kolay hale getirilmiştir. Yine de dansta ustalaşmak istiyorsanız daha ileri seviye Quick Step kursları ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Zamanı Quick Step Kursları ile Hızlandırın!

Gündelik hayatın rutininden sıkıldığınız için zaman sanki yavaşlamış gibi mi geliyor? Quick Step dansı ile yaşamınıza dinamizm katmaya ne dersiniz? Yüksek temposu ile monotonluğu kıran Quick Step kursları için Dans Akademi ile tanışın, ayrıcalıklı bir hobi edinin, hayatınızda yepyeni bir sayfa açmak için “hızlı adımlar” atın!

Dans Akademi ile Quick Step dansını öğrenmek artık çok kolay. Eğer siz de Quick Step dansının nasıl yapıldığını merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız tam yerine geldiniz. Quick Step dansında uzman eğitmenler, temel ve ileri düzeyde dersler ile bu zengin kültürü yakından tanımaya hazır olun! Dans pisti sizi bekliyor...

[widget-198]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46