Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Latin Dansları Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Latin Dansları Kökeni

Yöresel Hikâyeleriyle Latin Dans Tarihi

Latin Amerika kökenli salon dansları ve Latin Amerika kökeni halk dansları bütünüyle Latin danslarını oluşturmaktadır. Kültürel ögelerle bezenmiş Latin dansları kökeni itibariyle yerel bölgelerden etkilenmiş ve şekillenmiştir. Kendiler kadar ortaya çıkış şekilleri de dikkat çeken Latin dansları tarihi ile meraklarını son derece etkilemektedir.

Bu yazıda sözünü ettiğimiz Latin dans kökeni ve Latin dans tarihi hakkında bilgi sahibi olmayı ve Latin dansları nasıl ortaya çıkmıştır sorusuna kültürel hikâyelerle cevap vermeyi amaçladık. Her Latin dansının kendine has bir hikâyesi ve ortaya çıkış şekli olduğunu unutmamalıyız. İşte birbirinden ilginç yönleriyle Latin dans tarihi ve Latin danslarının gelişim süreci!

Latin Dans Stilleri İle Latin Dans Türleri

Temel olarak Latin, Avrupa ve Afrika etkisiyle şekillenen Latin dansları üç stilden türetilmiştir. Latin dansları büyük coğrafyalara yayılmaları ve geçirdikleri gelişimler nedeniyle köken itibariyle oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Latin Dans kökenleri genel itibariyle 15. Yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Aztek ve İnka ritüelleri ile şekillenen bu yerel Latin dansları, halk için günlük rutin işleri, avcılık, astronomi ve tarım gibi faaliyetleri ifade etmenin farklı bir şeklidir.

Bu yazımızda Latin dans kökeni ve Latin danslarının doğuşu noktasında en etkileyici Latin dans tarihi ve hikâyelerine sahip olan; salsa, bachata, tango, swing, cha cha cha ve tango dans türlerinin ortaya çıkış hikayelerine değineceğiz.

Lezzetli Bir Sos Misali Birçok Dansın Karışımı Olan Salsa

İspanyolca sos anlamına gelen salsa, birçok baharatın karışımı ile ortaya çıkan bir sosu yansıtmaktadır. Aslen Küba kökenli olan ve birçok Afrika dansının harmanlanması ile ortaya çıkan salsa Latin dans tarihi içerisinde birçok defa değişime uğramış ve geçtiğimiz asırda gelişimini tamamlamıştır.

Salsa günümüzde oldukça popüler bir dans olarak yapılmakta ve Küba sokaklarından tüm dünyaya yayılmaktadır.

Acılı Bir Aşk Şarkısında Mutluluğu Bulanların Dansı: Bachata

Karanlık bir dünyada bir ışık gibi parlayan ve yaklaştıkça romantizmi daha da fazla hissettiren bachata, kelime anlamı olarak “acılı aşk şarkısı” anlamına gelmektedir. Latin dans kökeni ve Latin dans tarihi içerisinde yoksul ve dışlanmış kesimin kendini ifade etme şekli olarak ortaya çıkan bachata; fakirliği ve ışıksız yer altı yaşamlarını anlatan hikayelerle şekillenmiştir

Günümüzde özellikle romantizm noktasında sıkça karşımıza çıkan bachata hem dans hem de müzik türüyle dikkatleri üzerine çekmektedir

Afrika Sokaklarında Esen Caz Rüzgârı: Swing

1920’li yıllarda oldukça popüler olan caz grupları swing dansının gelişimi noktasında Latin dans tarihi içerisinde farklı bir yere sahiptir. Yerinde duramayanların ve içinden geldiği gibi dans etmek isteyenlerin dansı olan swing, Afrika sokaklarından duyulan caz müziğini tüm dünyaya taşımıştır.

Latin Amerika’dan Duyulan Topuk Sesleri: Cha Cha Cha

1900’lü yılların ortalarında gelişen Cha Cha Cha Latin dansı, Latin dans tarihi içerisinde topuk sesiyle isimlendirilen ilk dans türüdür. Salsa’ya oldukça benzeyen Cha Cha Cha Salsa’dan daha yavaş bir tempoya sahiptir.

Günümüzde Latin Amerika ve Latin dans tarihi içerisinde en ünlü dans olmayı başaran Cha Cha Cha, canı ve etkileyici müziği ile de meraklılarına eşsiz bir eğlence dans keyfi sunuyor

Fazlaca Tutku Biraz Aşk Bir Tutam da Acı: Tango

1800’lü yıllarda Arjantin’in Buenos Aries ve Uruguay’ın Montevideo liman şehirlerinden, Güney Amerika’ya giden göçmenlerin Arjantin’in diğer dışlanmışlarıyla yaşamaya başlamasıyla ortaya çıkan tango; acı, aşk ve dansla dışlanmış kesimin kendini ifade etme şekli olarak doğmuştur.

Ortaya çıkış şekli ve ilk hali ile üst kesim tarafında bayağı, yoz ve aşırı hareketleriyle sosyal olarak uygun olmayan tango, günümüze kadar çok daha yavaş bir tempoya ulaşmış ve figürleri törpülenmiştir. Geçirdiği değişimler şöyle dursun tangonun tutkusu daima yerini korumuştur.

Latin Dans Tarihi İle Şekillenen Latin Dans Kursları

Latin dans tarihi ve Latin danslarının ortaya çıkış şekli noktasında son derece meraklı olanlar için profesyonel bir Latin dans eğitimi almalarını önermekteyiz. Latin dans kursları bu konuda sizin için oldukça faydalı olacak ir başvuru yöntemidir. Uzman eğitmen kadrosuna sahip MEB onaylı bir Latin dans kursu ile atin dans tarihi içerisinde kendinize bir yer ayırtabilir ve bu keyifli danslardan en dikkatinizi çeken tür ile dans dünyasına adım atabilirsiniz.

[widget-227]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46