Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bolero Nasıl Bir Danstır? Herkes Yapabilir Mi?

Dans Pistinde Bir Zarafet Gösterisi!

İspanya topraklarında çıkan ve Amerika’da gelişen Bolero, yavaş ve estetik hareketleri, Rumba’ya benzeyen adımları, müziğindeki ince perküsyon efektleri ile kanınızı kaynatacak bir dans! Amerikan stili dansların tipik özellikleri taşıyan Bolero dansı, farklı olmak ve hayatına renk katmak isteyenlerdenseniz tercihiniz olabilir.

Bolero nedir sorusuna; Daire içinde ve ayakların belirli bir eksen üzerinde ileri-geri dönüşlerle yapılan Bolero dansı, vücudun ani yükselişleri, düzgün yapısı ile başlı başına bir öğretidir, yanıtını verebiliriz. Romantik havası içinde partnerlerin arasındaki harika uyumu gösteren Bolero dansı, yavaş temposu ve melodileri ile aşkın dansı olarak da bilinir. Gelin, Bolero dansı nedir sorusunu yanıtlamak için öncelikle Bolero’nun tarihine kısaca göz atalım. Sonra da herkes Bolero dansı yapabilir mi sorusuna yanıt vermeye çalışacağız...

 

Aşkın ve Hayatın Dansı Bolero

Bolero dansı; hem müzikleri hem de hareketleri genel olarak romantizmi ve aşkı çağrıştıran dansların başında gelir. İspanyol kökenli olan Bolero dansını 18. yüzyıla kadar geçmişe götürebiliriz. Şenlikler ve gösteriler için kullanılan dans; daha o yıllarda bile popüler Latin ve İspanyol danslarının bir karışımı gibiydi.

Ancak Bolero dansı için tam olarak sistemleştirildiği tarihi 1780 yılı olarak gösterebiliriz. Popüler İspanyol dansçısı Sebastiano Carezo tarafından geliştirilen İspanyol Bolero dansı genel olarak 4 /4’lük bir ritim ölçüsüne sahip, Fandango stilini andıran bir yapıdadır. Bu noktada hemen hatırlatalım ki Küba Bolero dansı, İspanyol Bolero’sundan ufak farklara sahiptir ve ortaya çıkışı da 19. yüzyıla dayanır. Daha sonra ise İspanyol ve Küba Bolero dansı; 1930’larda Amerika’da yeniden popüler hale gelmiş ve günümüzde daha çok rağbet gösterilen formuna kavuşmuştur.

Bolero Dansı Özellikleri – Bolero Nasıl Bir Dans?

Bolero dansı nedir sorusuna üç kelimeyle yanıt verebiliriz: Güçlü, zarif ve romantik. Genellikle 95-105 BPM tempo ile orta hızda sayabileceğimiz müzikler eşliğinde yapılan dans için Latin baladları kullanılır. 6 adımlık temposu yavaş – hızlı – hızlı şeklinde özetlenebilir. Bu tempo adımlarına ise slip pivot ve dönüşler eşlik eder.

Ağır temposu ve romantik havası ile dans etmenin keyfini tam anlamıyla yaşayabileceğiniz dans türlerinden biri olan Bolero dansı, kadınların kıvraklığıyla erkeklerin yönetimini bir araya getirir. Her ne kadar zorlayıcı figürleri olsa da her yaştan insanın Bolero dansı tekniklerini öğrenmesi mümkündür!

Bolero Kursu ile Romantik Bir Dünyaya Adım Atın!

Büyüleyici ve romantik bir dünyayı Bolero ritimleriyle keşfetmek, hayatın monotonluğunu Bolero dansı ile aşmak istiyorsanız Dans Akademi ile tanışın! Dans Akademi’de şehrin merkezinden farklı bir dünyaya yelken açıyor, Latin baladlarıyla gündelik hayatın stresini geride bırakıyor, Bolero dansı ile tazeleniyoruz.

Her yaşa uygun Bolero dansı programlarımızla; yeni bir kültürü bedeninizle tanımanıza olanak veriyor, dans pistinin büyüsüne kapılacağınız sanatla ve romantizmle dolu bir ortam yaratıyoruz! Dans Akademi ailesine siz de dahil olun, geniş ve ferah dans eğitimi merkezlerimizde yeni bir yönünüzü tanıma fırsatını yakalayın.

[widget-194]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46